Zabawa.. Proste słowo, a jednak, kiedy przeczytałam listę tematów Projektu, od razu zaczęłam się zastanawiać "W co można się bawić z dwumiesięcznym dzieckiem, aby na pewno z tego skorzystało?!". Oskar ma prawie dwa i pół miesiąca i jego zachowanie zdecydowanie różni się od tego, czego doświadczaliśmy po powrocie ze szpitala. Mimo wszystko jednak jego wzrok wciąż nie jest doskonały, a ruchy wciąż jeszcze nieskoordynowane ze wzrokiem i zamiarem, wybór miałam zatem ograniczony. Ale to tylko sprawiło, że musiałam być bardziej kreatywna. Postawiłam na rozwój ogólny.
Skłamałabym, gdybym stwierdziła, że wszystkie zabawy wymyśliłam sama. Posiłkowałam się pozycjami (w formie papierowej) na temat kreatywnego wspierania rozwoju dziecka i na ich podstawie powstały wybrane zabawy. Część z nich pojawiła się spontanicznie, w trakcie innych zabaw, pomysł na inne rodził się w najmniej oczekiwanych momentach i miejscach (np. kiedy o 5 rano po karmieniu zasypiałam, nagle do mojej głowy zapukał chochlik i podsunął mi parę pomysłów).
Sam tydzień minął niezwykle szybko i równie niezwykle przyjemnie. Oskar został obfotografowany przy każdej możliwej okazji, z czego również miał radość, bo uwielbia dźwięk, jaki wydaje aparat w momencie robienia zdjęcia :) Do prezentacji wybraliśmy garstkę zaledwie, a wybór najlepszych zdjęć był bardzo trudny.. Powoli szykujemy się do następnego tygodnia Projektu..
ZABAWA Z MAMĄ I TATĄ:
Ponieważ Oskar ma niecałe trzy miesiące, wybór zabaw miałam ograniczony. Sprawiło to jednak, że skupiłam się na zabawach ogólnorozwojowych, co usprawni jego koordynacje ruchową, wzrok, umiejętność słuchania, a także spowoduje, że będzie wesołym, szczęśliwym człowiekiem. :)
Zabaw troszkę się uzbierało. Przed projektem wymyśliłam kilka, ale w trakcie trwania tygodnia pojawiały się nowe pomysły. W zabawę mocno zaangażował się Tata Oskara z niecierpliwością oczekując kolejnej zabawy z synem.
Oto fotorelacja i krótki opis zdarzeń:
1. ZABAWA - WESOŁY POMPONIK
WESOŁY POMPONIK |
Zabawa rozwija wzrok i koordynację oko-ręka, ponieważ Oskar próbował sięgnąć dłonią do pomponika, na którym skupiał wzrok.
2. ZABAWA - PEŁZACZEK
PEŁZACZEK |
Jest to także ćwiczenie fizyczne, wzmacniające całe ciało, a przede wszystkim mięśnie nóg. Wychodzimy z założenia, że przyjemnej gimnastyki nigdy za wiele.
Zabawa ta rozwija także w dziecku myślenie przyczynowo-skutkowe: "oprę się stopami o dłonie Taty i wyprostuję nogi, to podpełznę bliżej ściany, oraz kontrolę motoryczną.
3. ZABAWA - BZYCZĄCA MAMA
BZYCZĄCA MAMA |
4. ZABAWA - BRZUSZEK GADUŁA
Kształtuje świadomość posiadania brzuszka, rozwija język. Bawimy się w to właściwie od tygodni, a maluch bardzo lubi ten rodzaj kontaktu. Pochylam się nad nim i przykładając usta do jego brzuszka mówię niskim tonem cokolwiek, co mi przyjdzie do głowy. Oskar dopiero uczy się śmiać, ale reaguje na tą zabawę uśmiechem. Lubi, kiedy jego brzuszek przemawia.
5. ZABAWA - DŹWIĘKI NAD GŁOWĄ
DŹWIĘKI NAD GŁOWĄ |
Słuchając muzyczki może jednocześnie obserwować poruszające się plastikowe gwiazdki wiszące na sznureczku. Dzięki tej opcji rozwija słuch i wzrok.
6. ZABAWA - ŚWIATEŁKA WOKÓŁ NAS
ŚWIATEŁKA WOKÓŁ NAS |
Bawimy się z Oskarem pokazując mu świetliste gwiazdki na suficie i kilka na ścianach, obracamy ruchomą część, na którą składają się między innymi lustereczka także odbijające światło, a także wskazujemy mu dwie kolorowe gwiazdki ucząc jednocześnie rozróżniania kolorów.
7. ZABAWA - STÓPKOWE ŁASKOTKI
STÓPKOWE ŁASKOTKI |
Dzięki takim łaskotkom stópkowym Oskar uczył się swojego ciała, kształtowała się świadomość posiadania stóp. Uwrażliwiał się też na mój dotyk.
8. ZABAWA - PODRÓŻ ROWERKIEM
PODRÓŻ ROWERKIEM |
Kiedy Oskar "jedzie pod górkę", macham jego nóżkami powoli, jakby wjazd pod górę był dość trudnym wyczynem, gdy zjeżdża z górki - macham jego nóżkami bardzo szybko. Oskar wpatruje się we mnie, gdy mu śpiewam i jest zachwycony szybkim zjazdem w dół ;)
Przede wszystkim jest to ćwiczenie fizyczne, rozwija mięśnie, ale także świadomość posiadania dwóch nóg, które mogą poruszać się w taki sposób. Jednocześnie, gdy śpiewam mu w rytm poruszających się nóg, są to pewnego rodzaju zajęcia z rytmiki :)
9. ZABAWA - SPADAJĄCA GWIAZDA
SPADAJĄCA GWIAZDA |
W trzecim miesiącu życia dziecko powinno umieć śledzić zabawkę, taka zabawa zatem dodatkowo usprawnia tę umiejętność. Dodatkowo zabawa ta uczy przewidywania zdarzeń, rozwija koordynację oko-ręka, gdy maluch próbuje złapać spadającą "gwiazdkę", że o wzmacnianiu kontaktu z rodzicem nie wspomnę.
10. ZABAWA - TANIEC Z MAMĄ
TANIEC Z MAMĄ |
11. ZABAWA - PODRÓŻ SAMOLOTEM
PODRÓŻ SAMOLOTEM |
12. ZABAWA - KOLOROWE MINKI
KOLOROWE MINKI |
Wycięłam też z kolorowego papieru buźki przedstawiające różne emocje, bo trzeci miesiąc to czas, kiedy maluch uczy się emocji [patrz: Skoki rozwojowe], a poza tym twarz to dla takiego maluszka to najciekawsze widowisko. Kiedy pokazywaliśmy mu różne miny, Oskar z zainteresowaniem przyglądał się im ucząc się, jak wygląda buźka smutna, a jak zdziwiona, a jak zdenerwowana. Zabawa ta uczy także skupiania wzroku w jednym miejscu.
13. ZABAWA - JEST I NIE MA
JEST - NIE MA |
14. ZABAWA - OCZKO, NOSEK, RĄCZKA, NÓŻKA
Zabawa uczy rozpoznawania części ciała, ale także sprawia, że maluszek staje się wrażliwszy na dotyk. Bawimy się w tę zabawę, gdy kąpiemy się razem, a ja myję różne części jego ciała, ale także podczas wieczornego masażu, który wykonuję zaraz po kąpieli, a zanim go ubiorę. Masuję brzuszek i mówię mu o brzuszku, masuję udka i opowiadam o udkach, masuję kolanka, łydeczki, piętki i paluszki. A Oskar z zaciekawieniem wpatruje się we mnie i słucha, co mu opowiadam :)
Podsumowanie:
Miniony tydzień dał naszej trójce naprawdę wiele radości. Tata mocno zaangażował się w zabawę z synem, a ja miałam tyle pomysłów do zabaw, że, niestety, nie starczyło czasu, by wszystkie zrealizować i kilka pomysłów musiałam odrzucić. Jednak te zabawy, które zastosowałam, zrobiły na Oskarze bardzo dobre wrażenie i na pewno wiele z nich będzie powielać w następnych tygodniach życia malucha.
Ależ kreatywnie. :) Świetnie to wszystko wyszło.
OdpowiedzUsuńDziękuję :):)
UsuńRewelacyjnie spędzony czas, bardzo kreatywnie. Super pomysły
OdpowiedzUsuńCzas rzeczywiście spędziliśmy rewelacyjnie :D Dziękuję!!
UsuńAle świetna notka - i na pewno inspirująca dla wielu mam.
OdpowiedzUsuńFajnie, ze dolaczylas zdjecia, latwiej cos sobie wyobrazić!
Jestem pod mega wrazeniem.
Zapraszam rowniez do siebie.
Dzięki wielkie :) Stronkę odwiedziłam :):)
UsuńFantastyczny wpis, super pomysły i aż żałuję, że nie napisałaś tego wszystkiego jak moje misiaki były takie malutkie. Na 100% bym wykorzystała. Będę polecać wszystkim znajomym młodym mamom!!!
OdpowiedzUsuń**www.majerankowo.pl**
Cieszę się bardzo, że tak przypadły Ci do gustu zabawy :) Może jeszcze kiedyś Ci się przydadzą - nigdy nie wiadomo, kiedy zawita na świecie kolejny maluszek ;)
UsuńDziękuję Ci bardzo za polecenie tego wpisu innym - to dla mnie bardzo dużo znaczy, że pomysły zostały docenione. Chce się działać dalej! :)
Ale świetny przegląd!
OdpowiedzUsuń:) Dziękuję!
Usuń