czwartek, 24 października 2013

ROZWÓJ DZIECKA W 2 MIESIĄCU ŻYCIA

Oskar skończył drugi miesiąc życia. Nie do uwierzenia, jak ten czas biegnie.. Jeszcze niedawno był tak malutki, że mieścił się cały w nosidełku mocowanym na klatce piersiowej. Dziś wystaje mu z niego głowa. Wczoraj zapakowałam do woreczka pierwsze ubranko (rozmiar 56), z którego już wyrósł. Ubranko jest przepiękne i jedno z moich ulubionych.. Jestem w stanie teraz zrozumieć żal matek, które nie potrafią pozbyć się ulubionych zabawek swoich pociech, a ich dzieci oddają je bez problemu..

W drugim miesiącu życia dziecko rozwija się niesamowicie szybko. Wyraźnie widoczne są skoki rozwojowe (w piątym, a później siódmym-dziewiątym tygodniu życia), kiedy to maluch zaczyna baczniej rozglądać się wokół, a jego spojrzenie jest bardziej świadome. To dlatego, że dwumiesięczne dziecko widzi dużo lepiej i z większej odległości. To sprawia, że maluszek coraz częściej uśmiecha się na Twój widok. 

Świadome spojrzenie malucha


Dziecko w drugim miesiącu życia śpi już krócej niż noworodek, w związku z tym jego okresy aktywności są coraz dłuższe. Wymaga to od rodziców/opiekunów poświęcenia mu większej uwagi. To czas, kiedy w końcu możesz pobyć ze swoim dzieckiem i cieszyć się tym czasem. 

Szeroki uśmiech dwumiesięcznego dziecka
Dziecko w przerwach między drzemkami zabawia się samo rozmawiając z zabawką [Oskar ma swojego przyjaciela w postaci mocno różowego motyla wiszącego na lampie :) i żółtą ścianę w salonie], albo z Tobą, jeśli mu na to pozwolisz. Pochyl się nad nim, uśmiechaj się, a ono będzie odwzajemniało ten gest, mów do niego i czekaj na jego odpowiedź, a na pewno Ci odpowie. To najcudowniejszy czas dla dziecka i rodzica.

W tym czasie pojawiają się krótkie, gardłowe dźwięki, typu "agi", "agu", "ga", "ehe". To tzw. głużenie. Twoje dziecko próbuje z Tobą porozmawiać. Już niedługo jego mowa będzie dla Ciebie całkowicie zrozumiała, ale musisz jeszcze uzbroić się w cierpliwość. 

W drugim miesiącu życia dziecka rozpoczyna się aktywność gruczołów łzowych, przez co podczas płaczu dziecka możesz zaobserwować płynące z oczu łzy [jak pewnie zauważyłaś, noworodek płacze bez łez]. Mimo że nie płacze jeszcze w wyniku lęku przed obcymi, bardzo nie lubi, gdy rodzice znikają mu z oczu. 

Pod koniec miesiąca dzieciątko potrafi nawet śmiać się głośno, zwłaszcza, gdy to Ty stajesz się powodem jego radości. Spędzajcie ze sobą dużo czasu, zaowocuje to poczuciem bezpieczeństwa i pewności siebie u dziecka. Masuj swoje dziecko każdego wieczoru po kąpieli, mów do niego, śpiewaj, czytaj rymowane wierszyki. W ten sposób wzmacniasz jego intelekt i rozwijasz społecznie. 

Dwumiesięczne dziecko zaczyna także zauważać pewne prawidłowości i przykładowo cieszy się, gdy przygotowujesz je do kąpieli. Oskar doskonale wie, że za chwilę będzie jadł, ponieważ podkładam mu pod bródkę pieluchę tetrową [dla ochrony przed ewentualnym wypływającym mlekiem]. Otwiera wówczas szeroko oczy i usta szukając brodawki. 

W tym miesiącu maluszek leżąc na brzuchu potrafi unieść głowę i utrzymać ją w tej pozycji przez dłuższy czas, choć zapewne wciąż jeszcze nie jest to jego ulubiona zabawa. Jego dłonie są otwarte i , gdy dasz mu do rączki jakąś zabawkę, potrafi nawet utrzymać ją w nich przez jakąś chwilę. 


PODSUMOWANIE:Pod koniec tego miesiąca Twoje dziecko będzie umiało:
 • Odpowiadać uśmiechem na uśmiech
 • Reagować na dźwięk dzwonka wyrzuceniem raczek w górę, płaczem lub zamilknięciem
Może też umieć:
 • Gruchać
 • Śmiać się głośno
 • Wydawać okrzyki zadowolenia
 • Śledzić przedmiot poruszający się w odległości ok. 15 cm od twarzy
 • Unieść głowę pod katem 45stopni lub nawet 90 stopni leżąc na brzuszku
 • Unieść klatkę piersiową opierając się na przedramionach podczas leżenia na brzuszku
 • Utrzymać sztywno głowę, gdy jest trzymane pionowo
 • Przewracać się z boku na plecki
 • Wyciągać ręce w kierunku przedmiotu
 • Składać ręce

Jak zawsze - pamiętaj też, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i to, czego jeszcze nie potrafi, nadrobi w najbliższym czasie. Może też tak się zdarzyć, że zdobył umiejętności, które zostaną opisane w przyszłym [trzecim] miesiącu - tak też jest prawidłowo. Pamiętaj też, że wcześniaki opanowują niektóre umiejętności nieco później niż rówieśnicy - najczęściej w czasie, w którym zostałyby przez nich opanowane, gdyby urodziły się o czasie.


Przeczytaj też:
Skoki rozwojowe niemowlaka
Rozwój mowy niemowlaka2 komentarze:

 1. Przydatne informacje:) Ja na swojego malucha muszę poczekać jeszcze 3 tygodnie (a znając życie może i z miesiąc).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, mój maluch przyszedł na świat 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem :) Z nimi tak naprawdę nigdy nie wiadomo ;)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..