piątek, 27 września 2013

ROZWÓJ DZIECKA W 1 MIESIĄCU ŻYCIA


Oskar skończył pierwszy miesiąc życia. Potrafimy porozumiewać się z nim doskonale. "Lee" oznacza w jego języku - jestem głodny. "Gii" - mam mokrą pieluszkę. "Klii" - chcę się pobawić, pobyć z Tobą. :) 


Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres zwany noworodkowym. Nie jest to łatwy czas ani dla rodziców, ani dla dziecka. I jedni i drudzy przyzwyczajają się do zmian, jakie zaszły w ich życiu, co czasem jest dosyć trudne, ale, na szczęście, nie trwa wiecznie. 

Oskar jest dzieckiem potrzebującym dużej ilości kontaktu z druga osobą. Lubi się przytulać, lubi, gdy się do niego mówi, gdy ktoś się nim zajmuje. Jadłby niemal non stop, więc przekłada się to także na wzrost masy ciała :) Rośnie, jak na drożdżach :)

Z każdym tygodniem widzimy w nim zmiany. Jednego dnia omija nas wzrokiem, by następnego podczas karmienia intensywnie wpatrywać się w moje oczy, albo obserwować z zainteresowaniem świat wokół, gdy jest niesiony przez tatę.. Obserwujemy z fascynacją, jak zdobywa umiejętności przypisane do jego wieku i czekamy z niecierpliwością na kolejne osiągnięcia. Ćwiczymy z nim każdego dnia, motywujemy do działania, a on z radością ćwiczy. CO POWINNO UMIEĆ MIESIĘCZNE DZIECKO:
  • podnieść na krótko głowę leżąc na brzuchu, na płaskiej powierzchni;
  • obracać głowę z jednej strony na drugą leżąc na brzuchu;
  • zatrzymać na chwilę wzrok na czyjejś twarzy;
  • wydawać gardłowe dźwięki brzmiące jak "aaa", "eee".


BĘDZIE TEŻ PRAWDOPODOBNIE UMIAŁO:
  • zareagować na dźwięk dzwonka wstrząśnięciem ciała, płaczem lub wyciszeniem;
  • leżąc na brzuchu podnieść głowę o 45 stopni, albo nawet o 90 stopni;
  • trzymać głowę sztywno, gdy jest trzymane pionowo;
  • uśmiechać się, gdy Ty się uśmiechniesz.

źródło: rozwoj-niemowlaka.pl


WZROK noworodka jest niedoskonały, ale z każdym tygodniem staje się coraz lepszy. Pod koniec miesiąca widzi już nie tylko kolor biały, czarny i czerwony, ale także zaczyna się rozglądać za intensywnie zielonym i niebieskim. Dziecko uczy się widzieć patrząc, pozwól mu zatem oglądać świat, zmieniaj pozycje w łóżeczku, aby nie musiało oglądać ciągle tego samego. 

SŁUCH natomiast jest rozwinięty doskonale, więc z powodzeniem możesz śpiewać swojemu dziecku kołysanki, puszczać mu stymulującą muzykę klasyczną lub piosenki przeznaczone dla maluszków, mówić do niego jak najwięcej, czytać mu. Dobrze działa na malucha tykanie zegara, czy tzw. "biały szum", czyli odgłosy wydawane przez rozstrojone radio. Do takich dźwięków dziecko było przyzwyczajone będąc w brzuchu mamy i takie dźwięki kojarzą mu się z tym okresem. Dziecko śpi zdecydowanie lepiej, gdy w jego otoczeniu słychać dźwięki o niewielkim natężeniu.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i to, czego jeszcze nie potrafi, nadrobi w najbliższym czasie. Może też tak się zdarzyć, że zdobył umiejętności, które zostaną opisane w przyszłym [drugim] miesiącu - tak też jest prawidłowo. Pamiętaj też, że wcześniaki opanowują niektóre umiejętności nieco później niż rówieśnicy - najczęściej w czasie, w którym zostałyby przez nich opanowane, gdyby urodziły się o czasie.

Przeczytaj również:
Noworodek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..