poniedziałek, 3 lutego 2014

PROJEKT: TAK SOBIE POZNAJĘ

Projekt ten kiełkował w mojej głowie jeszcze zanim urodził się Oskar. Nie wiedziałam wówczas, jakim typem człowieka będzie nasz synek, miałam jednak nadzieję, że będzie chłonął wiedzę tak, jak jego rodzice. Nie mówię tutaj oczywiście o przesiadywaniu z dzieckiem kilka godzin dziennie nad opasłymi księgami i tłuczenie mu do głowy wiedzy z groźbą kary wiszącą nad głową. Nie, oczywiście, że nie. Chodzi o to, że uczyć się można też przez zabawę. I na tym właśnie będzie polegał ten Projekt. Trwać będzie 12 miesięcy, a każdy miesiąc będzie opatrzony innym tematem. Tematy te z kolei dotykają niemal każdej dziedziny nauki. Przez cały miesiąc będziemy skupiali się na jednym temacie, będziemy pokazywali Oskarowi świat właśnie z perspektywy tego tematu. Poniżej przedstawiam listę tematów i krótki opis każdego miesiąca.


Zaczynamy z Oskarem w czerwcu tego roku. To nie jest konkurs, nagród nie będzie, bo przede wszystkim chodzi tylko o to, aby wypełnić czas naszym maluchom w sposób kreatywny. Jeśli macie ochotę przyłączyć się, zapraszamy serdecznie. Tematy ułożone są w taki sposób, że zarówno kilkumiesięczne, jak i kilkuletnie dzieci znajdą coś dla siebie.

Przedstawiam rozpiskę miesięczną - temat główny i kilka słów wyjaśnienia, o co dokładnie mi chodziło, co naturalnie nie znaczy, że jest to jedna jedyna prawda ;) Pomysłów do wykorzystania jest tysiące i zapewne każdy inaczej zrozumiałby dany temat i inaczej do niego podszedł.


MIESIĄC 1 - CZERWIEC '14


Nie wiem, jak jest w przypadku Waszych dzieciaczków, ale Oskar nie lubi się nudzić, a także nie lubi monotonii. Mamy więc zawsze pole do popisu, by wypełnić mu czas tak, żeby korzystał z czasu spędzonego z nami, żeby to nie były jałowe chwile, ale zawsze coś wnosiły.

Ten miesiąc będzie przeznaczony na usuwanie nudy z naszego otoczenia. Będziemy robić wszystko, co tylko dusza nam zapragnie. Większość zabaw zapewne będzie miała podtekst edukacyjny, ale przecież można się bawić i uczyć jednocześnie :)
MIESIĄC 2 - LIPIEC '14


Czytać emocje dziecko uczy się już w czwartym/piątym miesiącu życia, kiedy to rozpoznaje, czy jesteście w dobrym humorze, czy też zdenerwowaliście na kogoś, albo, co gorsza, na niego. Wtedy też warto skupić się na przekazywaniu dziecku pozytywnych emocji, aby wzbudzić jego poczucie własnej wartości.

Drugi miesiąc naszego Projektu poświęcimy zatem emocjom. Oskar nauczy się, że każdy ma prawo być zdenerwowanym na coś/kogoś, ale nie może uwalniać agresji w stosunku do tej osoby. Że można rozładować emocje w dobry sposób. Będziemy też trenować okazywanie dobrych emocji.MIESIĄC 3 - SIERPIEŃ '14


Muzyka towarzyszy Oskarowi, odkąd był maleńką komórką. Dlaczego? Bo i mnie ona towarzyszy, odkąd pamiętam. Nie ma znaczenia, czy w tle słychać Chopina, czy Tata puszcza mu Lady Pank, czy słuchamy muzykę relaksacyjną ambient. Oskar uwielbia, kiedy wokół niego rozbrzmiewają dźwięki muzyki.

W sierpniu jednak nie tylko będziemy słuchać, ale i śpiewać nowe piosenki [po polsku, angielsku i w innych językach, jeśli uda się znaleźć coś ciekawego], będziemy też tańczyć do muzyki [wiecie, że ośrodek słuchu w mózgu połączony jest z ośrodkiem ruchu i dlatego słuchając skocznej muzyki rwiemy się do tańca?], a także grać na cymbałkach i innych instrumentach.MIESIĄC 4 - WRZESIEŃ '14


Nasze dzieci poznają historię - tą bliską i tą daleką. Historię rodziny, ale też miejsca, w którym mieszka. My odbędziemy liczne wycieczki po Wrocławiu, pokazując atrakcyjne z punktu widzenia dziecka miejsca, ale także stworzymy drzewo naszej własnej rodziny. Mam już zrobioną Kronikę Rodzinną i nieco ją uzupełnimy w tym miesiącu o nowe ważne wydarzenia.

Ten miesiąc to historia ogólnie. Można pokazać dziecku zamki, albo stare domy, które były wybudowane przed wiekiem lub starsze. Można poodwiedzać rodzinę, którą dawno się nie widziało, zwłaszcza, jeśli dziecko będzie miało okazję spotkać się ze swoją prababcią czy praprababcią.MIESIĄC 5 - PAŹDZIERNIK '14


To będzie miesiąc savoir vivre. Oskar pomoże w zastawieniu stołu, ułożeniu odpowiednio sztućców. Nauczy się, jak kulturalnie zachować się przy stole, ale też skupimy się na trzech magicznych słowach - proszę, dziękuję, przepraszam. Ma być też apetycznie - będzie zatem wesołe przygotowywanie różnych dań. Ten miesiąc to miesiąc kuchni i jadalni.

Przygotowywaliście kiedykolwiek jakąś potrawę z dzieckiem? Jeśli tak, to pewnie wiecie, jak świetnie bawią się dzieci, kiedy mogą przesypywać mąkę, albo ugniatać ciasto! To będzie szalony miesiąc! Będziemy wypróbowywać nowe przepisy i zajadać się smakołykami.
MIESIĄC 6 - LISTOPAD '14


Jesień to wspaniały czas, aby pokazać dziecku, czym jest ekologia. Popołudniowe spacery po parku pełnym kolorowych liści, które opadają na ścieżki, wiele wniosą w życie malucha, kiedy opowiemy mu, jak przebiega proces życia liścia. Dziecko dowiaduje się też, jak ważne jest dbanie o naturę.

Można pozbierać kasztany i żołędzie i w domu zrobić z dzieckiem ludziki [zabawę należy dostosować do wieku dziecka], lub pozbierać liście i w domu pomalować je farbkami. Albo przygotować album z różnymi rodzajami kolorowych liści, lub pokazać pory roku zbierając małe listki z gałązkami symbolizujące wiosnę, duże zielone liście z gałązkami - jako lato, kolorowe liście z gałązkami - jesień i samą gałązkę - jako zimę. Pomysłów jest naprawdę wiele!


MIESIĄC 7 - GRUDZIEŃ '14


Chyba nie trzeba mówić więcej :) Grudzień to czas, kiedy możemy pokazać dziecku, jak można spędzić święta radośnie. Zatem przygotujemy z Oskarem dziecięce dekoracje na choinkę, kupimy styropianowe kule i pomalujemy je farbami, a potem powiesimy na choince jako bombki. Zabierzemy Oskara na rynek, gdzie co roku rozkładają się kramarze, oraz Bajkowy Las z różnymi bajeczkami dla maluszków.

Zabawimy się też w Mikołaja i razem zapakujemy prezenty, na przykład dla Taty i dziadków :) Może nawet uszyję dla Oskara ubranko mikołajowe, żeby mógł zabawić się w Mikołaja, jak już będziemy z wizytą z prezentami u innych. MIESIĄC 8 - STYCZEŃ '15


Oczywiście, nie mogło zabraknąć czytania. Ten temat umieściłam w styczniu, gdy Oskar będzie miał szesnaście miesięcy i czytaniem zajmę się nie tylko ja, ale i jemu może coś uda się przeczytać. Uczymy go czytać od 3 miesiąca jego życia metodą globalną, która przynosi efekty w USA od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, zatem w styczniu przyszłego roku będzie przerabiać różne proste książeczki.

Odwiedzimy też razem bibliotekę w ramach edukacji o książkach, a także księgarnię i targowiska z książkami. Stworzymy własną książkę. Może uda się też znaleźć jakąś imprezę dla dzieci o tematyce książkowej.MIESIĄC 9 - LUTY '15


W miesiącu zakochanych będzie o zmysłach - każdy ze zmysłów zostanie wzięty pod lupę. Oskar nauczy się, że świat można poznawać wielorako. Pokażemy mu, jak wygląda świat osób, które urodziły się nie słysząc, albo jak wygląda świat niewidomej osoby.

Będzie poznawał świat dotykiem, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Będziemy smakowali wiele nowych potraw, dzięki czemu Oskar będzie trenował odróżnianie różnych smaków. Poćwiczy też zmysł równowagi - pomysłów na ćwiczenie tego zmysłu jest tysiące. Wystarczy przykleić na podłodze taśmę klejącą, np. kolorową i bawić się w chodzenie po niej. Albo zabawa, kto dłużej ustoi w jogowej pozycji drzewa.


MIESIĄC 10 - MARZEC '15


Czyli szczypta geografii i biologii. Układ słoneczny stworzony wspólnie z kul różnego rozmiaru lub z różnokolorowej plasteliny/modeliny. Jeziora i morza namalowane na brystolu. Wizyta nad jeziorem/rzeką/w górach. Tereny trawiaste i tereny zalesione. Wulkany. Kontynenty.Wszystko, co przychodzi do głowy w związku z naszą kulą ziemską.

Wybierzemy się do Ogrodu Botanicznego, gdzie Oskar obejrzy różne roślinki, i może też do Zoo, gdzie obejrzy karmienie słonia i małpek. Odwiedzimy też Ogród Japoński, być może także stadninę koni i wiele innych atrakcyjnych miejsc.
MIESIĄC 11 - KWIECIEŃ '15


Czyli głównie przebywanie z dzieckiem na świeżym powietrzu. Będzie najprawdopodobniej ciepło, warto zatem, zamiast w domu, spędzić z nim czas na kreatywnych zabawach w parku, na działce, w górach, nad morzem, gdziekolwiek macie możliwość pojechać. Może to będzie czas waszego urlopu - wtedy wszystko jest ważniejsze, niż siedzenie w pokoju/domku.

My także posadzimy na balkonie zioła i kwiatki i będziemy obserwować, jak rosną. Będziemy rysować poznane w poprzednim miesiącu zwierzątka, albo jeszcze raz wybierzemy się do Zoo. Postaramy się dotknąć każdego aspektu natury.MIESIĄC 12 - MAJ '15


Maj poświęcimy na ukulturalnianie malucha. Wizyta w kinie, operetce dla dzieci, muzeum, które mogłoby zainteresować malucha, jest w tym miesiącu jak najbardziej pożądane. Jest pewna strona internetowa, na której umieszczane są informacje dotyczące zbliżających się imprez kulturalnych [i nie tylko] dla dzieci. Zamierzam z niej skorzystać w tym miesiącu.

Zrobimy też w domu mały teatrzyk za pomocą pacynek, które wygraliśmy. Będziemy wcielać się w różne zwierzątka i prezentować krótkie przedstawienia bliskim.Jeśli macie ochotę wyruszyć z nami w tę intelektualną podróż, zapraszamy. Będzie nam miło móc podglądnąć, jak Wam idzie poznawanie świata wspólnie - z dwóch różnych perspektyw: Rodzica i Dziecka.16 komentarzy:

 1. Fajny pomysł! Może się przyłączymy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No Asiu, świetna robota! Ty powinnaś dziewczyno poradniki dla ludzi pisać! Gratuluję wspaniałych pomysłów i życzę sukcesów w ich realizacji! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Monia! :):) :*
   W tajemnicy Ci powiem, że poradniki się piszą.. ;) Ale najpierw muszę skończyć książkę [deadline - czerwiec]. Potem wezmę się za poradniki ;)

   Usuń
  2. Mam nadzieję że dostanę na zakupionym egzemplarzu dedykację? :-) nie mogę się doczekać! :-*

   Usuń
  3. Zamierzam wydać je najpierw w formie e-booka, ale, jeśli tylko będą w formie papierowej, dedykacja będzie ;) Buziaki!

   Usuń
 3. Ty wiesz, że ja wiem, że przyłączam się! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ mi się to podoba! Jestem z Wami ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. My też, my też. Coś mnie wczoraj tknęło czy ja wystarczająco stymuluję rozwój Franka? No nie wiem, nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno bardzo dobrze stymulujesz! Ale zawsze można lepiej ;) Dlatego my będziemy stymulować się dodatkowo ;) Super, że jesteście z nami!

   Usuń
 6. Fajna sprawa. Co do wydarzeń we Wrocławiu polecam stronę http://pik.wroclaw.pl a także http://www.wroclaw.pl/wroclaw-na-weekend :-) Macie to dopiero w planach na Maj, ale zawsze może być jakieś ciekawe wydarzenie na które warto pójść. :-)

  Całusy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaczynamy w czerwcu :) Dzięki za linki. Będę obserwować, może coś ciekawego się trafi! :) :*

   Usuń
  2. Tak wiem. Chodziło mi o maj 2015. :)

   Usuń
  3. Aaaa :D :D

   Ale wiesz, może się przydać nawet wcześniej, w miesiącu historycznym jakaś wyprawa do muzeum z wystawami dla dzieci (jeśli taka będzie), albo jakieś przedstawienie o zwierzątkach w miesiącu o naturze czy w miesiącu ekologicznym :):) Na pewno się przyda! :):)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..