sobota, 30 listopada 2013

ROZWÓJ DZIECKA W 3 MIESIĄCU ŻYCIA

Oskar skończył trzeci miesiąc swojego życia, co nas zaskakuje i cieszy jednocześnie, bo rozwija się prawidłowo i z zapałem dąży ku dalszemu rozwojowi. Patrząc na niego w dniu dzisiejszym, na tego radosnego chłopca świadomego faktu, że potrafi niesamowicie wpłynąć na decyzje rodziców i wspominając tego nieporadnego szkraba kilka centymetrów i kilka kilogramów mniejszego, właściwie niewiele widzącego, aż trudno uwierzyć, to różnica jest zaledwie kilkutygodniowa.. Ale tak właśnie jest.. W pierwszym roku życia dziecka maluch rozwija się niesamowicie szybko..


Wg niektórych specjalistów koniec trzeciego miesiąca życia, to koniec czwartego trymestru. Jest to czas, kiedy dzidziuś odkrywa świat otaczający go w pełni. Zaczął nagle zdawać sobie sprawę, że istnieje nie tylko mleczko i spanie, ale i różne inne zajęcia, jak chociażby próba pochłonięcia swoich własnych rączek. Jest to norma u trzymiesięcznego dziecka, że jego własne paluszki i rączki wzbudzają w dziecku największe zainteresowanie.

W tym miesiącu dziecko widzi już trójwymiarowo, jak dorośli. Jego wzrok się wyostrza, więc automatycznie dzidziuś zaczyna dostrzegać to, czego wcześniej nie widział. Zaczyna też odróżniać mamę i tatę od innych osób. 


PODSUMOWANIE:

Pod koniec tego miesiąca Twoje dziecko będzie umiało:
 • Leżąc na brzuchu unieść głowę pod kątem 45st [jeśli z nim ćwiczysz]
 • Wydawać okrzyki zadowolenia
 • Wydawać okrzyki niezadowolenia, gdy jest znudzone lub rozdrażnione
 • Uśmiechać się spontanicznie
 • Składać dłonie
 • Odpychać się nóżkami od podłoża leżąc na łóżku


Może też:
 • Śmiać się głośno
 • Robić bąble ze śliny
 • Wystawiać język
 • Unieść głowę pod kątem 90st leżąc na brzuszku
 • Unieść klatkę piersiową opierając się na przedramionach
 • Śledzić przedmiot poruszający się po łuku będący w odległości ok 15 cm od twarzy dziecka
 • Trzymać głowę sztywno, gdy znajduje się w pozycji pionowej
 • Obrócić się z pleców na bok
 • Chwycić grzechotkę włożoną do ręki
 • Wyciągać ręce w kierunku przedmiotu
 • Utrzymać sztywno głowę, gdy jest podciągane do pozycji siedzącej
 • Odwracać główkę w stronę źródła dźwięku

Po ukończeniu trzeciego miesiąca życia Oskar świetnie podnosi głowę, gdy leży na brzuszku [skończył się już kolejny skok rozwojowy, na szczęście, i nasz maluszek wskoczył na kolejny poziom umiejętności, więc dziś leżenie na brzuszku nie sprawia mu problemu ani nie powoduje stresu]. Utrzymuje też sztywno główkę, gdy podciągam go do siadu po przewinięciu - to taki nasz rytuał, który zaowocował dodatkową umiejętnością. Ćwiczenia ciałem nie sprawiają mu problemu - odpycha się nóżkami od podłoża, śledzi zabawki, bawi się rączkami wkładając je do buźki lub składając i oglądając, wystawia język, ze śliny tworzy bąbelki, obraca główkę w stronę, z której dochodzi jakiś dźwięk [muzyczka, głośne wołanie kogoś, kto znajduje się w innym pomieszczeniu, czy dzwonek domofonu].

Oskar uśmiecha się szeroko na widok rodziców, głośno "rozmawia" z rodzicami lub motylkami [teraz ma już dwa]. Jest bardzo towarzyskim i radosnym dzieckiem. Wymawia nowe sylaby, które łączy w sobie tylko znane słowa. Potrafi zagadać każdego! Wydając odpowiednie okrzyki komunikuje się z nami, dzięki czemu doskonale się rozumiemy.

Uwielbia się bawić. Leżąc na macie edukacyjnej, do której ma doczepione grzechotki, trąca je dłońmi i zachwycony obserwuje, jak się huśtają i słucha, jakie dźwięki wydają. Chwyta zabawki w dłonie, obraca nimi, obserwuje. W tym miesiącu maluszek nie lubi już przesiadywać w łóżeczku - mobile zawieszone nad łóżeczkiem przestały go interesować. Teraz najciekawsze jest to, co robi Mama lub Tata, albo co się dzieje za oknem. Szuka nas wzrokiem, gdy znikamy, gdy wchodzimy do pomieszczenia natomiast, zerka na nas i śledzi wzrokiem. Kiedy czytamy, obserwuje uważnie obrazki po lewej stronie i bez problemu przenosi wzrok na obrazek na stronie prawej. Potrafi też, nieporadnie, ale jednak, obracać strony.


OSKAR SKOŃCZYŁ 3 MIESIĄCE

Jak zawsze - pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i to, czego jeszcze nie potrafi, nadrobi w najbliższym czasie. Może też tak się zdarzyć, że zdobył umiejętności, które zostaną opisane w przyszłym [czwartym] miesiącu - tak też jest prawidłowo. Pamiętaj też, że wcześniaki opanowują niektóre umiejętności nieco później niż rówieśnicy - najczęściej w czasie, w którym zostałyby przez nich opanowane, gdyby urodziły się o czasie.

9 komentarzy:

 1. Wszystkiego naj naj dla Oskarka z okazji ukończenia 3 miesiąca życia! I gratulacje dla mamusi i tatusia za tak wspaniałą pracę z synkiem, co owocuje jego rozwojem :-) To bardzo ważne i godne podziwu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, dziękujemy!! Wiesz, zwariowaliśmy na punkcie naszego synka ;) Stąd ta edukacja przez zabawę ;)

   Usuń
 2. Witam!
  Nominowałam Cię do Liebster Blog Award :)
  Szczegóły:
  http://niepoczatkujacamama.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! To już trzeci raz :) Dziękuję!

   Usuń
 3. dzieci w początkowym okresie swojego życia nieprawdopodobnie szybko się rozwijają:):) pozdrawiam i w wolnej chwili zapraszam do odwiedzin:

  http://alelarmo.blogspot.com/ dla Mam i o Mamach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za namiary :) Pozdrowienia!

   Usuń
 4. Witaj, to ja dodaję Ciebie:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiałam czytać tatkie podsumowania, jak Młody był malutki. :) Teraz jakoś tak już mniej sprawdzam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne dlatego, że jednak z dzieckiem w domu ma się znacznie mniej czasu dla siebie i trzeba ustalać priorytety ;) U mnie to raczej zboczenie zawodowe, więc czytam i piszę o tym ;)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..