niedziela, 30 marca 2014

PROJEKT - OCZEKIWANIE - GŁOŚNO I WYRAŹNIE

Śpiewamy, gramy..
Ostatni tydzień Projektu Oczekiwanie może oznaczać tylko jedno - znów mamy Projekt Samo_Się, do którego serdecznie Was zapraszam. W tym tygodniu było GŁOŚNO I WYRAŹNIE, bo śpiewom i głośnym rozmowom końca nie było. Nie tylko po polsku, ale kto zdołał mnie już poznać, wie, że stawiam na rozwój. I właśnie dlatego śpiewamy, bo muzyka przecież niezwykle rozwija (o tym będzie za jakiś czas), ale śpiewamy po angielsku. Jak to jest z dziećmi, które wychowują się w dwujęzykowej rodzinie, a takich w ostatnim czasie mamy mnóstwo, albo uczą się języka obcego na równi z ojczystym? Rozmawiałam na ten temat z koleżanką, Polką, która wyszła za mąż za Niemca. Niedługo zdam Wam relacje :) Tymczasem zapraszam na raport z ostatniego tygodnia Projektu Oczekiwanie.Poniżej możecie zobaczyć filmik, jak śpiewaliśmy w listopadzie, gdy Oskar miał 3 miesiące (wrzucam go na prośbę Moni, co prawda wystosowaną gdzieś na przełomie października i listopada, ale w końcu znalazłam pretekst do opublikowania naszych śpiewów wspólnych :))

A tu możecie posłuchać, jak to wygląda w wykonaniu amerykańskich dzieci:
Obecnie razem śpiewamy "Honey, Honey" Abby, jest to "nasza" piosenka :):)Możecie zadać sobie pytanie, czy naprawdę warto śpiewać i mówić do dziecka w obcym języku. Wg badań - warto. Płyną z tego nie tylko takie korzyści, że będzie  łatwiej poruszało się w danym języku, ale i łatwiej będzie przyswajało wiedzę ogólną. Zdania na ten temat są podzielone i nawet nauczyciele angielskiego czy niemieckiego często nie uczą języków obcych swoich maluszków. 

A badania dowodzą, że dzieci, które do dwunastego roku życia nie miały kontaktu z językiem, później nie są w stanie nauczyć się go perfekcyjnie. Do takiego wniosku doszli badacze po przeprowadzeniu wielu badań na dzieciach, wychowywanych przez zwierzęta, lub takich, które trzymano w odosobnieniu bez kontaktu słownego. Te, które zostały odnalezione po ich dwunastym roku życia, nie nauczyły się mówić prawidłowo, opanowując jedynie podstawowe słownictwo, ale już bez zasad gramatyki. Te, które odnaleziono przed ukończeniem tego granicznego wieku - opanowały język ludzki. 

Dziecko przed ukończeniem dwunastego roku życia może nauczyć się niezliczonej ilości języków obcych. Do Was należy decyzja, jakich :) I, naturalnie, nie mówię tutaj o zakuwaniu z dzieckiem słówek. Nie. Są na to naprawdę przyjemne sposoby,ale o tym kiedy indziej :)

.. a kiedy Oskar ma już dość śpiewów, po prostu to oznajmia ;)


8 komentarzy:

 1. Jakbym widziała moją córkę przy śpiewaniu :) , tylko my po angielsku śpiewamy Bruno Marsa :D i piosenki szczeniaczka uczniaczka ;) Fajnie że o tym piszesz, może poszerzę nasz repertuar ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę zobaczyć, o co chodzi z tym szczeniaczkiem uczniaczkiem :):) Coś mi się obiło o uszy, ale nigdy nie spotkałam się z piosenkami. :)

   Usuń
  2. Śpiewa w jezyku angielskim np alfabet , piosenkę o kolorach , liczeniu, częściach ciała , itd. Szukałam na yt ale nie ma żadnego filmiku :(

   Usuń
  3. Mi się udało znaleźć, ale w języku polskim. :) Ale już przynajmniej wiem, o co chodzi ;)

   Usuń
 2. Kurczę tylko szkoda, że ja w ogóle nie-angielska jestem;) Po niemiecku piosenki nie brzmią już tak fajnie;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci tą kołysankę.. Ja ją uwielbiam :) I brzmi naprawdę super (jeśli lubisz niemiecki, bo nie każdy lubi).

   https://www.youtube.com/watch?v=j9Vl-Geq0Ek

   A co do tego, czy jesteś angielska, czy nie - właściwie nie ma to znaczenia, bo możesz uczyć się śpiewać się proste piosenki razem z dzieckiem :) Ta piosenka, którą umieściłam z you tuba w poście, ma napisy, więc możesz szybciutko nauczyć się tekstu czytając ją.

   Usuń
 3. Ja śpiewam mojej Marysi od samego początku, co prawda w większości po polsku, ale melodia i rytm muzyki robią swoje, na mowę ma to wspaniały wpływ!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie ! Na mowę ma to świetny wpływ, na poczucie rytmu też i ogólnie inteligencję muzyczną :):)

   Fantastycznie, że sobie śpiewacie. Może któregoś dnia sąsiedzi przyłączą się do Was ;);)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..