poniedziałek, 14 lipca 2014

JAK ROZMAWIAĆ Z NIEMOWLACZKIEM? CZĘŚĆ 1.


Żródło
Kiedy zakładałam tą stronę, wiedziałam, że zapewne poznam wiele ciekawych osobistości blogowym, mam kreatywnie podchodzących do życia i wychowania dzieci. Jedną z takich mam chcę Wam dziś przedstawić - logopedę z Siedlec. Dzięki Agacie i jej blogowym wpisom dużo dowiedziałam się o logopedii. Dzięki niej też powstał ten wpis, a także druga jego część, która jest w przygotowaniu. Jak się domyślacie, dziś będzie o mowie - jak rozmawiać z niemowlakiem, który jeszcze nie mówi, jak rozmawiać i ćwiczyć mowę z maluchem, który powinien coś powiedzieć, ale gdzieś wewnątrz siebie zablokował się.JAK ROZMAWIAĆ Z NIEMOWLAKIEM, 
KTÓRY JESZCZE NIE MÓWI :)

1. KOMENTUJ TO, CO ROBISZ.
Dzięki temu maluch uczy się otaczającego świata, uczy się rozumieć komunikaty. Mów do niego karmiąc go, mów, kiedy zmieniasz pieluszkę. Opowiadaj, co będziesz za chwilę robić. Niech dziecko poznaje świat, w którym żyje. Mów w czasie teraźniejszym. Nie wybiegaj przy tym do przodu i nie cofaj się w czasie, bo to dla malucha jeszcze abstrakcja. 
2. UŻYWAJ PROSTYCH ZWROTÓW
Zwracaj się do malucha tak, jak to obcokrajowcy - prostym językiem, wyraźnie. W pierwszych miesiącach życia niemowlak w ogóle Cię nie rozumie, ale im więcej słów będziesz używać, im częściej będą się one powtarzać w określonych sytuacjach, czy miejscach - tym lepiej dla rozwoju mowy.
3. UNIKAJ ZAIMKÓW. 
Niemowlę nie rozumie, kiedy mówisz "ja", "ty" czy "on". Dlatego należy mówić "mama" czy "tata", kiedy mówisz o sobie, "babcia" czy "dziadek", kiedy mówisz o dziadkach dziecka,  samego malucha nazywaj jego własnym imieniem, np. : "Tata pójdzie z Oskarkiem na spacer", a nie "Tata pójdzie z tobą na spacer". 
4. UNIKAJ ZDZIECINNIAŁEGO MÓWIENIA 
Mam tu na myśli naturalnie "cio to", albo "zlób cioś". Dziecko bowiem wyrasta w przekonaniu, że tak mówią wszyscy i zamiast uczyć się prawidłowego wymawiania słów, uczy się wersji zdziecinniałej, a w konsekwencji ma problemy z wymawianiem niektórych liter i głosek i .. konieczna będzie wizyta u logopedy.  
5. NAŚLADUJ MALUCHA 
Nie jest to absolutnie wykluczeniem wyżej wymienionego punktu. Naśladuj, ale z głową. Kiedy maluch grucha czy gaworzy, czasem odpowiedz w jego własnym języku. Dzieci uwielbiają być przedrzeźniane w taki pozytywny sposób, zwłaszcza gdy towarzyszy temu obopólna radość. Maluch widząc, że Ty go naśladujesz, będzie także naśladował Ciebie, a to krok do przodu w rozwoju mowy. Nie mam tu na myśli absolutnie wyśmiewania dziecka! 
6. ŚPIEWAJ I CZYTAJ RYMOWANKI 
Maluchy uwielbiają, kiedy ich rodzice śpiewają - czy są urodzonymi artystami, czy nie, nie ma to znaczenia. Śpiewanie, nucenie do jakiejś muzyki czy czytanie rymowanek pozytywnie wpływa na rozwój mowy malucha. Ogromną radość sprawia dzieciom sytuacja, kiedy rodzic czyta wierszyk jednocześnie zmieniając ton głosu, czy robiąc dziwne miny. Spróbujcie! :) I koniecznie czytajcie dziecku na głos cokolwiek Wam przyjdzie do głowy. Im więcej słów maluch słyszy, tym lepiej dla rozwoju mowy. 
7. UŻYWAJ RACZEJ WYSOKIEGO TONU GŁOSU 
Większość maluchów woli wysokie tony, ale jeśli Wasze dziecko preferuje niższy głos taty, nie mamy, nie zmieniajcie tego! Starajcie się wówczas dostosować do upodobań dzidziusia. 
8. ZADAWAJ PYTANIA 
I co z tego, że dziecko nie jest w stanie odpowiedzieć na Wasze pytania tak, jakbyście tego oczekiwali? Wysil się odrobinę, użyj wyobraźni i porozmawiaj ze swoim maluchem. Mów do niego, zadawaj pytania i.. czekaj na odpowiedź. Albo dziecko odpowie Ci gaworzeniem, albo będziesz musiała sama sobie odpowiedzieć, ale zawsze zrób przerwę tak, by maluszek wiedział, że teraz jego kolej na powiedzenie czegokolwiek. Badania mówią, że taki sposób "rozmowy" z niemowlakami przyspiesza rozwój mowy :)

Żródło
JAK WPIERAĆ ROZWÓJ MOWY U MALUCHÓW 
(ćwiczenia proponowane przez Agatę): 

1. Bawienie się w zabawy takie jak "sroczka" czy "idzie rak".
2. Śpiewanie piosenek z pokazywaniem, naśladowaniem ruchów. 
3. Częste powtarzanie krótkich rymowanek i bajeczek. 
4. Częste powtarzanie z dzieckiem samogłosek, sylab, z których później powstają wyrazy i zdania. 
5. Dmuchanie na bańki mydlane i wiatraczki. 
6. Zlizywanie z talerzyka jogurtu/miodu/nutelli (Wasze dzieci na pewno będą zachwycone tą zabawą).


Jak zmotywować malucha do tych ćwiczeń:
(propozycja Agaty)

1. Połóż ulubioną zabawkę wyżej na półce tak, aby sam nie mógł jej ściągnąć, ale miał motywację do poproszenia o pomoc rodzica. 
2. Daj dziecku jogurt, ale bez łyżeczki, czekając, aż o nią poprosi. 
3. Podaj maluchowi cukierka, który trudno dziecku samodzielnie otworzyć. 
4. Itd.


Agata mówi, że istotne jest, aby "dziecko zauważyło, jak wiele może uzyskać używając mowy". Ćwicząc z nim w ten sposób dajecie mu ogromne pole do popisu i pewnego dnia, same nie wiedząc kiedy, Wasz maluch zacznie do Was mówić.

Polecam Wam stronę Agaty, gdzie znajdziecie wiele inspirujących ćwiczeń, a także uzyskacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania:

www.agata.skaruz.com

A także jej fanpage:Żródło

[cdn]

6 komentarzy:

 1. No właśnie,dziecko nie nauczy się wiele, jeśli rodzice nie opowiedzą mu świata, który go otacza. Bianka od 9 m.ż. zadawała pytania "a to"? Być może nie rozumiała jeszcze wszystkiego, ale najważniejsze by zawsze odpowiadać na pytania dziecka. To zaspokoi ciekawość i pozwoli dziecku zapamiętać nowe zwroty i nazwy, nawet jeśli trzeba było powtarzać je po 100 razy;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dodać, nic ująć :) Święta racja :)

   Usuń
 2. Ciekawe propozycje, będę mieć je w pamięci :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę udanych rozmów z Piotrkiem ;)

   Usuń
 3. Joasiu, świetnie ujęłaś temat jo tym ak rozmawiać z niemowlakiem!
  Dziękuję za podlinkowanie do mnie :) Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatko, to jeszcze nie koniec o Tobie ;) Wykorzystam jeszcze skany od Ciebie, ale muszę mieć więcej czasu. Teraz konkurs, który organizuje, wyjazd urlopowy, wszystko naraz :) i nie mam kiedy usiąść i w spokoju napisać wartościowego posta :) Nie chcę, by wyszło byle co ;)
   Uściski!

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..