poniedziałek, 10 lutego 2014

5 PRZEMIAN - PODSTAWY

 Nauki wschodu nigdy nie były mi obce. Medycyna alternatywna budziła moje zainteresowanie na równi z tą konwencjonalną i, przygotowując się do egzaminu z anatomii, biochemii czy innych tego typu dziedzin, zgłębiałam jednocześnie tajniki refleksologii, leczenia medytacją, czy ajurwedy. I tak trafiłam pewnego razu na 5 Przemian. W tamtym okresie temat jednak zaledwie liznęłam nieznajdując w dostępnych w internecie informacjach niczego porywającego. Jednakże Monia z Majerankowa na nowo obudziła we mnie chęć poznania tego starego, chińskiego sposobu odżywiania, powiedziałabym nawet - filozofii żywienia - że postanowiłam poszukać głębiej. Niczym lawina zaczęły spływać na mnie publikacje i blogi o tej tematyce. Wybrałam kilka ciekawych i spełniających moje wymagania pozycji i na nich się opieram zgłębiając temat pięciu przemian. Bibliografia na końcu wpisu.


Ponieważ, jak już napisałam, 5 przemian jest sposobem odżywiania, a nie dietą, jaka jest rozumiana powszechnie pod tą nazwą [choć błędnie, bo słowo dieta oznacza właśnie "styl życia", sposób odżywiania], chciałabym podzielić się z Wami tym, czego się dowiedziałam. Dlaczego? Bo sposób odżywiania zgodny z ą filozofią, a jednocześnie zgodny z naturą, cyklami przyrody, z tym, co w danym momencie oferuje nam ziemia i woda, jest dla nas tak naprawdę lekarstwem. Udowodniono, że gotowanie wg 5 przemian daje efekty czasem lepsze niż leki chemiczne, wyprowadza z alergii, uwalnia z toksyn, przez co organizm - już nie zatruty - działa lepiej, poprawia przemianę materii, pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, a nawet wyciąga z raka.

Nie chcę Was jednak zanudzać obszerną teorią. Chcę Wam przedstawić 5 Przemian z praktycznego punktu widzenia i część teorii wrzucić w odpowiednim momencie.

Filozofią tą rządzą 3 podstawowe zasady:

 • wg Chińczyków, rok dzieli się na 5 pór roku [wiosna, lato, późne lato, jesień, zima] i do każdej z tych pór przyporządkowane są konkretne produkty żywieniowe oparte na konkretnych smakach [o tym szczegółowo w następnym wpisie]: • posiłki przygotowuje się zgodnie z kolejnością Przemian następujących po sobie [jeśli zaczynamy od Przemiany Ziemi {smak słodki}, to następnie dodajemy do przygotowywanej potrawy produkt z Przemiany Metalu {smak ostry}, a później z Przemiany Wody {smak słony}, potem z Przemiany Drzewa {smak kwaśny}, itd.]; nie możesz się cofnąć, zatem, gdy zapomniałaś czegoś dodać do potrawy, należy dodać do niej produkty z kolejnych Przemian - choćby same przyprawy - i wrócić do tej, na której nam zależy; zakończyć dodawanie produktów można na dowolnej Przemianie;
Przemiany to krąg - jedna następuje po innej,
zawsze z tej samej kolejności,
zgodnie z cyklem przyrody.
Cofnąć się nie można,
można jednak zastosować kolejne przemiany,
by dotrzeć ponownie do tej, której potrzebujemy.

 • najlepiej by było, by dana potrawa składała się z kilku Przemian, gdyż różnorodność smaków powoduje, że potrawa staje się pełniejsza, niczego w niej nie brakuje i nie czujesz pokusy, by ja doprawiać; jeśli masz ochotę albo potrzebę, możesz zastosować tylko dwie Przemiany - naturalnie, jeśli następują po sobie, ale w ciągu dnia należy tak komponować dania, aby żadna z Przemian nie dominowała, ani żadnej nie brakowało, skutkuje to bowiem zaburzeniami w narządach, które kontroluje dana Przemiana.

To tyle, jeśli chodzi o podstawy. Następnym razem pokażę Wam tabelę z produktami przypisanymi do konkretnej Przemiany [pracuję nad nim], oraz kilka codziennych przepisów w wersji 5 Przemian.


BIBLIOGRAFIA:
Anna Czelej "Praktyczne gotowanie wg pięciu przemian"
Monika Bilis, Magdalena Dudek "Kuchnia pięciu przemian dla dzieci zdrowych i alergicznych"

4 komentarze:

 1. Jestem ciekawa dalszej części :) zaciekawiłaś mnie, chociaż pewnie u mnie i tak na teorii się tylko skończy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jednak nie skończy ;) Na początku trzeba z kartką latać po kuchni, żeby nauczyć się, co kiedy dodać, ale później już pamiętasz i po prostu gotujesz, jak zwykle, tylko w odpowiedniej kolejności dodajesz składniki :)

   Usuń
 2. Super Asiu :-) cieszę się że temat Cię wciągnął :-) postaram się jutro podesłać Ci tą książkę o której pisałam. I życzę powodzenia w stosowaniu 5 przemian, bo naprawdę warto! Buziaki kochana dla Cievie i rodzinki! :-*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Monia! Ty mnie natchnęłaś do pogłębienia wiedzy ;)

   A robię to przede wszystkim dla Oskara, a przy okazji dla nas [mojego Męza i dla mnie].Dziękuję jeszcze raz :*

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..