poniedziałek, 12 stycznia 2015

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM..?

Ze słyszenia zapewne wszyscy znają akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Przyznam, że i ja słyszałam o niej nie raz, choć dopiero ten miesiąc, czytelniczy miesiąc Projektu Tak Sobie Poznaję, sprawił, że postanowiłam zajrzeć na stronę akcji. I byłam mile zaskoczona :) Na stronie Cała Polska czyta dzieciom możecie dowiedzieć się, jakie książki polecane są dzieciom w konkretnym przedziale wiekowym, a także dlaczego warto czytać maluchom. Fundacja ta rozpoczęła też badania nad wpływem na rozwój dziecka czytania mu od urodzenia (tutaj możecie poczytać o szczegółach). Chodzi o to, by dowiedzieć się, czy czytanie takim maluchom naprawdę ma jakikolwiek wpływ na ich rozwój. Osobiście nie wiem, jaki byłby Oskar, gdybym mu nie czytała, ale odnoszę wrażenie, że dzięki książkom rozwija się dużo lepiej, niż gdyby został zostawiony sam sobie.Czytać można zacząć już w czasie ciąży, mniej więcej od szóstego miesiąca ciąży. Maluch słucha naszego głosu, specyficznego tonu, uczy się go i buduje z nami więź. Kiedy czytamy mu w czasie pierwszego miesiąca jego życia, to choć nie do końca wszystko widzi, ten głos, ten ton, który zna odkąd pamięta, kojarzy mu się z czymś bezpiecznym. Więź budowana jest jeszcze bardziej. Nie wspominam nawet o wartości, jaką niesie słuchanie różnych stylów zdań, czy często nowych słów, dzięki czemu maluch rozbudowuje swoje słownictwo - na początku podświadomie, a z każdym kolejnym miesiącem jego życia coraz bardziej świadomie.

Cała Polska czyta Dzieciom

Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom powstała w 1998 roku i od tamtego czasu prężnie się rozwija. Jak napisano na stronie, jej celem jest "wspieranie zdrowia emocjonalnego - psychicznego, umysłowego oraz moralnego - dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe". Nie muszę jednak nikogo przekonywać, jak wielką frajdę sprawia wspólne czytanie z dzieckiem, i jak niesamowity wpływ ma na maluchy. :)

Zalety czytania dziecku:

 • wzmacnia więź między dzieckiem a czytającym (rodzicem, dziadkiem, rodzeństwem)
 • pobudza wyobraźnię
 • rozwija poczucie humoru, przez co też łagodzi emocje (rzadsze zachowania wybuchowe, agresywne)
 • zwiększa zasób słownictwa, przez co też wzrasta zrozumienie tekstów i poleceń
 • zwiększa się wiedza ogólna
 • zwiększa się zdolność do krytycznego myślenia.


Założona została także strona Rodzinne Czytanie, strona, która ma uświadomić rodzicom i opiekunom, jak ważne jest czytanie dziecku od lat najmłodszych. Zachęcam Was do zajrzenia na nią!Zastanawiam się nad kupnem trzech książek polecanych przez tę fundację (tych i tej). Jeśli tylko znajdą się u mnie w domu i jak tylko je przeczytam, dam Wam znać, co o nich myślę :)

Czytacie swoim dzieciom 20 minut dziennie? 

8 komentarzy:

 1. Mój maluszek ma niecałe 4 miesiące, ale już czytam mu codziennie :) Często bajeczki, które sama piszę - chciałam, żeby miał coś od mamy. Może to doceni jak będzie starszy :) Akcję jak najbardziej popieram.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj na moim blogu :) Prowadzisz swojego własnego bloga? Z chęcią zajrzę w wolnej chwili.

   Super, że piszesz bajki. Myślałaś o ich wydaniu? Ja właśnie wydanie swoich wrzuciłam na listę celów na ten rok ;)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Mój maluszek siedzi jeszcze w brzuszku ale często czytam mu bajki na głos, puszczam muzykę albo nucę mu jakieś kołysanki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie :) Od początku budujecie między sobą więź :)

   Usuń
 3. my znacznie więcej :)
  alexanderkowo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotruś od noworodka zna książeczki, towarzyszą mu każdego dnia. Czytamy, oglądamy, nawet w chwilach, gdy synek bawi się samodzielnie - to znaczy wędruje po pokoju i bada otoczenie - to sam wyciąga książki z koszyczka i próbuje je otwierać, zamykać, przegląda też strony. Ja wychowałam się na książkach - moja mama mnie nimi "zaraziła", chcę też synka "zarażać" to wspaniałą pasją :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To masz podobnie, jak ja ;) Ale pociesze Cię - dzieci patrzą do góry. Jak Piotrek będzie widział Ciebie z książka, to sam będzie sięgał. Co więcej - jak będzie widział też Marcina, to masz jak w banku, że czytanie nie będzie mu obce ;)

   Uściski dla Was!

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..