środa, 2 kwietnia 2014

SIATKI CENTYLOWE - CZY WAGA I WZROST TWOJEGO DZIECKA SĄ PRAWIDŁOWE?

Ile razy słyszeliście: "Nie jest za gruby?", "Chyba ją głodzisz, taka chuda!", "Może z twoim mlekiem jest coś nie tak, bo on wciąż taki chudy!", "Ciągle nosi ubrania 56?? Przecież już ma 4 miesiące!".. Pewnie niejedna mama i niejeden tata usłyszeli któreś z tych zdań. Sięgacie wtedy po ubranka z rozmiaru 62 i macie nadzieję, że oszukacie naturę. Albo dokarmiacie maleństwo mlekiem modyfikowanym w nadziei, że po nim maluch zacznie przybierać na wadze. Ale może, mimo wszystko, waży prawidłowo? Tylko jak to sprawdzić? Zważyć maleństwo macie prawo praktycznie codziennie, gdy podczas spaceru zajrzycie do przychodni i poprosicie o to. Nikt nie ma prawa Wam odmówić. I co dalej, kiedy już macie tą wagę? Przerzućcie ją na siatki centylowe.Siatki centylowe, w zależności od płci dziecka, jego wieku oraz wzrostu, wagi lub odwodu głowy, pozwalają określić, czy dziecko znajduje się w normie w określonych parametrach. 

JAK INTERPRETOWAĆ WYNIKI?

Poniżej przedstawiam Wam siatki centylowe pobrane ze strony WHO. Jak możecie zobaczyć, norma mieści się między -3 a 3. 0 oznacza, że Wasze dziecko mieści się dokładnie w środku normy przewidzianej dla danego wieku. 


WZROST DO WIEKU DLA CHŁOPCÓW OD URODZENIA DO 5 R.Ż.

WAGA DO WIEKU DLA CHŁOPCÓW OD URODZENIA DO 5 R.Ż.

WZROST DO WIEKU DLA DZIEWCZYNEK OD URODZENIA DO 5 R.Ż.


WAGA DO WIEKU DLA DZIEWCZYNEK OD URODZENIA DO 5 R,Ż,


Na polskich siatkach centylowych mamy następujące wartości: 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97. 

Norma znajduje się między 3 a 97 centylem

50 centyl oznacza, że Wasze dziecko mieści się dokładnie w samym środku (50% rówieśników jest cięższych i 50% rówieśników jest szczuplejszych). 

3 centyl oznacza, że 3% dzieci jest szczuplejszych, a 97% dzieci jest cięższych od danego dziecka w danym wieku. 

Natomiast 97 centyl oznacza, że 97% dzieci jest szczuplejszych, a 3% jest cięższych od danego dziecka w danym wieku. 

Podobnie jest z resztą wartości.

KIEDY JEST POWÓD DO NIEPOKOJU?

Martwić się należy dopiero wtedy, gdy wartości Waszego dziecka znajdują się poniżej 3 centyla, powyżej 97 centyla, ale także, gdy różnica między centylem wagi a wzrostu jest większa niż dwie wartości (np. waga to 10 centyl, a wzrost 90 - uznaje się wówczas, że dziecko ma niedowagę w stosunku do wzrostu; lub waga znajduje się na 75 centylu, a wzrost na 10 - dziecko wówczas ma nadwagę w stosunku do swojego wzrostu). Normą jest przykładowo, kiedy waga dziecka znajduje się na 25 centylu, a wzrost na 50. 

Najczęściej ocenia się wzrost i wagę dziecka, dlatego nie skupiam się na obwodzie głowy, ale wartości z nią związane interpretuje się tak samo i porównuje do wartości wagi i wzrostu. Nawet jeśli wszystkie trzy wartości mieszczą się na 90 czy 10 centylu, nie należy się martwić, że dziecko jest za grube/duże/z wodogłowiem. Oznacza to, że rozwija się jak najbardziej prawidłowo, bo PROPORCJONALNIE. Wasz maluch może być po prostu mniejszy lub większy od innych, ale najważniejsze jest, że wszystko przebiega harmonijnie.

Warto nanosić na własne siatki centylowe pomiaru Waszych dzieci, aby mieć obraz tego, czy przez cały czas rozwój jest harmonijny i proporcjonalny. Nagły wzrost czy spadek wagi dziecka, albo gwałtowny wzrost czy zahamowanie wzrostu jest sygnałem do niepokoju i należy wówczas skontaktować się z pediatrą (jeśli to Wy, a nie lekarz zauważyliście nieprawidłowość).

JAK NANOSIĆ WYNIKI POMIARÓW NA SIATKI?

Każda siatka (zapewne macie ją w książeczce zdrowia dziecka) składa się z dwóch osi. Na osi poziomej umieszczono wiek dziecka, a na pionowej masę w kilogramach, wzrost lub obwód głowy  dziecka w centymetrach. Miejsce przecięcia się tych wartości to wynik - centyl danego parametru. 


PODSUMOWANIE

Pamiętaj, jak zawsze, gdy mowa o rozwoju dzieci, aby nie porównywać swojego dziecka do innego. Każde rozwija się w swoim tempie i, jeśli tylko wszystko przebiega harmonijnie, nie ma powodów do niepokoju. 
12 komentarzy:

 1. Też pisałam o siatkach centylowych :) Nasza Zosia z siatek w książeczce wzrostem wystaje a wagą leci pomiędzy najwyższymi centylami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, że rozwija się harmonijnie! :)
   Może będzie modelką albo siatkarką? :> [waga stopniowo zapewne będzie spadać, jak zacznie biegać po domu :), a wzrostu tak łatwo się nie zahamuje!]

   ps. zajrzałam na Wasz blog.. Wygląda na to, że zostanę na dłużej ;)

   Usuń
  2. Bardzo się cieszę :) też chętnie zaglądam :) Już z wagi leci. Tzn przyrosty juz nie takie mocne :) No i zaczyna się podnosić, więc przez to lato pewnie przyrostów nie będzie :) tylko "po kim ona taka duża"

   Usuń
  3. Pewnie tak - tak to już jest, gdy maluch zaczyna być bardziej mobilny ;) Po kim taka duża? Pewnie dobre mleczko ma ;)

   Usuń
 2. Mi mała ostatnio "zleciała" z wagą z 50 na 40 centyl, ale wszystko przez kryzys laktacyjny, sprawa myślę że już opanowana i teraz będziemy obserwować wzrost :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwuj wzrost i patrz, czy różnica między wzrostem a wagą w centylach nie jest za duża. Ja jest mniejsza niż 2 punkty centylowe, to jest ok. Trzymam kciuki, aby kryzys już więcej nie nastąpił! :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawe i przydatne informacje, bo tak naprawdę wiele osób usłyszy na wizycie, że dziecko jest na którymś centylu a i tak nie wie z czym to się je.
  Marysia z wagą była kiedyś na 97 centylu i nasza lekarka sobie żartowała, że chyba trzeba będzie ją odchudzić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście, Marysia jest pełna energii i zapewne szybciutko spadła z 97 na niższy centyl, gdy zaczęła biegać, prawda? :) I odchudzać pewnie nie trzeba było ;)
   Zwłaszcza, że spacerówka jej straszna! ;)

   Usuń
 4. Wielkie dzięki za info! Pit-39 rozliczam z zamkniętymi oczami, ale jeśli chodzi o dzieci, to dopiero się uczę....

  OdpowiedzUsuń
 5. Z wagą jesteśmy między 50 a 75 centylem, ale wzrost hohoho... ponad 90 ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, proszę :) Jak tak zostanie, Gabi będzie robiła furorę wśród rówieśników ;)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..