czwartek, 26 grudnia 2013

BIBLIOTECZKA NIEMOWLAKA 2

EDUKACYJNE PREZENTY 
DLA OSKARA

Nasi bliscy w te święta spisali się znakomicie, obdarzając Oskara książeczkami, które wesprą jego rozwój intelektualny oraz wrażliwość na książki i otaczający świat. Wśród prezentów znalazły się także kreatywnie wspierające zabawki, ale w tym miejscu chciałabym powiedzieć kilka słów o książeczkach. Pod choinką znalazły się pozycje, na którym nam, rodzicom, bardzo zależało, jako że książeczki te są niezwykle wartościowe. Musiały się tam znaleźć koniecznie książeczki do czytania globalnego, inne książeczki do nauki czytania, a także stymulujące zmysł wzroku.


KSIĄŻECZKA "MOJE PIERWSZE SŁOWA" - KOLORY, KSZTAŁTY

KSIĄŻECZKA CZUCZU Z SERII "MOJE PIERWSZE SŁOWA"
To zestaw kart z obrazkami i napisami. Na obu stronach kart wypisano kolory i wyrazy opisujące otaczający świat [zwierzęta, rośliny, przedmioty codziennego użytku, rodzaje pojazdów, elementy natury, kształty] oraz umieszczono rysunek. Kiedy Oskar opanuje pisownię tych wyrazów w czasie naszej wspólnej nauki czytania globalnego, będziemy mu pokazywać je na poniżej przedstawionych obrazkach. Karty są sztywne, więc małe są szanse, by szybko się zniszczyły. 
KSIĄŻECZKI KONTRASTOWE

KSIĄŻECZKI KONTRASTOWE
To seria kilku książeczek wykonanych na wzór czarno-białych dla noworodków, z tym, że książeczki kontrastowe zawierają już kolory, są więc dla dzieciaczków w wieku Oskara [4 miesiące] i starszych. Na okładce umieszczono informację, jakoby książki te były dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia, jednakże wyraźne kolory widziane są przez niemowlaki dużo mniejsze, nie ma więc potrzeby czekać, aż maluszek skończy 6 miesięcy, by pokazywać mu te obrazki. Stymulować zmysł wzroku należy przecież już wcześniej, a te książeczki są do tego idealne.

Dodatkowym ich plusem jest to, że, jak karty z CZUCZU, zawierają obrazek i napis go opisujący, świetne są więc do nauki czytania [zwłaszcza po tym, jak przerobicie czytanie globalne], nauki łączenia nazwy z konkretnym przedmiotem, czyli po prostu poznawania świata. 


ŚWIAT WOKÓŁ NAS
NASZE BUZIE

ZWIERZĘTA I ZWIERZĄTKA

LOKOMOTYWA I INNE WIERSZE TUWIMA

LOKOMOTYWA I INNE WIERSZE TUWIMA
To klasyka. "Lokomotywa" jest tak niesamowitym utworem, że nie wyobrażamy sobie biblioteki niemowlaka bez niej. Tuwim dla niektórych jest dość kontrowersyjną postacią. Posądza się go o rasizm, jednakże wychodzę z założenia, że są pewne wiersze, bez których dzieciństwo byłoby nudniejsze. Do nich właśnie należy "Lokomotywa". Chyba nic więcej nie trzeba dodawać.


FRAGMENT LOKOMOTYWYZABAWY DZIDZIUSIA

ZABAWY DZIDZIUSIA 
To książeczka z serii dźwiękonaśladowczych. Na każdej stronie znajdziesz wierszyki pełne dźwięków. Świetna książka do czytania takim maluszkom jak Oskar [4 miesiące]:

ZABAWY DZIDZIUSIA - WIERSZYKI DŹWIĘKONAŚLADOWCZEKOSI, KOSI ŁAPCI

KOSI, KOSI ŁAPCI
To książeczka z krótkimi wierszykami o zwierzątkach. Lekko i przyjemnie. Poza tym - jest to kolejna propozycja pozycji dźwiękonaśladowczej, idealna dla niemowlaków.

KOSI, KOSI ŁAPCI - WIERSZYKI O ZWIERZĄTKACHOBRAZKI DLA MALUCHÓW - PRZYRODA

OBRAZKI DLA MALUCHÓW - PRZYRODA
Świetna książeczka z obrazkami, wyrazami i prostymi zdaniami. Idealna, jeśli dziecko uczy się czytać metodą globalną. Po tym, jak pokażesz mu kartki z samymi wyrazami, możesz pokazywać książeczki z obrazkami i podpisami obrazków, a także uczyć go czytać zdania z tymi wyrazami:

OBRAZKI DLA MALUCHÓW - PRZYRODA: SŁOWA I ZDANIA

OBRAZKI DLA MALUCHÓW - PRZYRODA: SŁOWA I ZDANIATO JA CI MAMO POCZYTAM

TO JA CI MAMO POCZYTAM - POZIOM 0 I 1

Wspominałam o tych książeczkach w artykule o czytaniu globalnym [zerknij tutaj]. Oto fragment wpisu:
"Na genialny pomysł wpadli amerykańscy psycholodzy i pedagodzy, którzy opracowali serię książeczek do nauki czytania dla najmłodszych dzieci. Wykorzystują metodę wybitnego psychologa Glenna Domana, który opracował sposoby nauki czytania z wykorzystaniem czytania globalnego dla najmłodszych dzieci. Polska seria została stworzona przez Marię Trojanowicz-Kasprzak.

Zestaw dla maluszków (Poziom 0) to osiem książeczek z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi. Przeznaczone są one dla dzieci od 1-3 roku życia.
 KUFEREK ZAWIERA:
1. HOP! HOP! 
2. EOOO, EOOO... 
3. WRRR... 
4. A-PSIK! 
5. HA! HA! HA! 
6. MIAUUU... 
7. BUUUUU... 
8. KAP, KAP, KAP..."

Oskar otrzymał od jednej z babć także kuferek z książeczkami dla dzieci starszych. Na pewno nam się przyda, bo nauka czytania u nas postępuje i postępuje [naturalnie, Oskar jeszcze nie czyta, bo nawet nie potrafi mówić, ale poznaje więcej i więcej polskich i angielskich słówek; z powodu braku książeczek w wersji angielskiej, wykonam je sama w odpowiednim momencie].

TO JA CI MAMO POCZYTAM - KUFERKI Z KSIĄŻECZKAMI

POZIOM 0 - 8 KSIĄŻECZEK DO CZYTANIA GLOBALNEGO

POZIOM 1 - KUFEREK Z 14 KSIĄŻECZKAMI

POZIOM 1 - 14 KSIĄŻECZEK DO CZYTANIA GLOBALNEGO


Przeczytaliśmy z Oskarem wszystkie książeczki i każda z osobna wzbudzała jego zainteresowanie. Nie widzę zatem powodu, dlaczego Twoje dziecko miałoby się nie zainteresować wyżej wymienionymi książeczkami :) Zachęcam do zakupów i czytania!

10 komentarzy:

 1. Świetne, od małego będzie miał kolekcję własnych książeczek... :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jego biblioteczka jest już tak duża, że książki się nie mieszczą - zaczęłam układać je jedna na drugiej.. Trzeba będzie zmienić miejsce na większe ;)

   Usuń
  2. Przydałoby się parę dodatkowych metrów w mieszkaniu... ;) Ale to dobrze, niech dużo czyta!

   Usuń
  3. Wiesz, jak to jest - im więcej masz, tym więcej potrzebujesz ;) Podejrzewam, że przy większym metrażu szybko miejsca by się zapełniły.. ;)

   Ale faktycznie, więcej metrów by się przydało!

   Usuń
 2. Ależ szalenstwo! Aż zazdroszczę, chociaż i u nas był szał książkowy w tym roku (głównie przeze mnie) :) A Lokomotywę też taką mamy, ale nasza pamięta moje dzieciństwo. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas też właściwie te prezenty w wyniku naszej inicjatywy ;) Inni mają problem z głowy - bo już wiedzą, co kupić, a my - bo i tak byśmy kupili te książeczki, a teraz już nie musimy. :)

   Takie stare książki są niesamowite, mają duszę :) Też mamy kilka książek z dzieciństwa [akurat nie Lokomotywę ;)], ale dla dzieci starszych. Za jakieś 4-5 lat na pewno przydadzą się Oskarowi.

   Usuń
 3. Super prezenty i niezła kolekcja :) Nasze maluchy też mają już sporo książeczek, ale niestety większość już dość podniszczona przez pojawiające się w coraz większej ilości ząbki :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro podniszczone - znaczy używane. :) Najbardziej zdumiewa mnie, jak widzę u kogoś książki, które po otworzeniu "strzelają" nowością, jakby dopiero zostały obudzone ze snu. Czyżby miały służyć jako dekoracja? :)

   Usuń
 4. Po raz pierwszy na tego typu stronce nie ma możliwości otworzenia linku w nowej karcie, a to czemu? Pojawia się komunikat ZAKAZ KOPIOWANIA plus odpowiednik zapis z Dz. U. Nie wiem co tutaj można by kopiować i w jakim celu, ale mi się odechciewa przeglądania strony gdy muszę klikać tam i z powrotem. Wiem, leń jestem:) Poczułam się potraktowana jak złodziej i przez to obrażona. Dzielę się swoją opinią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że postanowiłaś pozostać anonimowa.

   Wyjaśniam - komunikat pojawia się, gdy używasz prawego przycisku myszy. strony natomiast w zdecydowanej większości [jeśli nie wszystkie] otwierają się w nowych oknach. Zadbałam o to właśnie dlatego, żeby nie "odechciewało się przeglądać stronę".

   Przykro mi, że dla Ciebie jest to utrudnienie, ale domyślasz się, że wszystkich zadowolić nie mogę, natomiast dobro mojej rodziny jest dla mnie najważniejsze.

   Pozdrawiam.

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..