niedziela, 2 marca 2014

PROJEKT - OCZEKIWANIE - PRZYTULENIE MA ZNACZENIE

To, że tulenie się, że dotyk ma ogromne znaczenie, nikogo przekonywać nie trzeba. Wciąż jednak tulimy się za mało, a dotyczy to przede wszystkim przytulania dziecka. W związku z tym powstawała wspaniała misja PRZYTULENIE MA ZNACZENIE, która stała się prowodyrem minionego tygodnia, aby przypomnieć nam wszystkim, jak ważne jest przytulanie. Zapewne każdy z nas ma w pamięci chwile, gdy nasi rodzice brali nas na kolana i tulili do siebie.. Nie masz takich wspomnień..? Zatem tym bardziej podaruj je swojemu dziecku. Dlaczego przytulanie drugiego człowieka, a w szczególności dziecka, jest tak istotne? Zmysł dotyku, poza funkcją obronną, odbieraniem ciepła i zimna, ucisku czy bólu, pełni także jedną z ważniejszych funkcji dla prawidłowego rozwoju człowieka - rozwija emocje. Nad emocjami będziemy pracować w naszym prywatnym projekcie, TAK SOBIE POZNAJĘ, który zaczynamy w czerwcu tego roku [o emocjach będzie miesiąc później, w lipcu, a o zmysłach w lutym przyszłego roku], ale dziś chciałabym się skupić na kilku aspektach inteligencji emocjonalnej. 

Inteligencja emocjonalna, EQ, jest równie ważna jak każda inna [werbalna, twórcza, społeczna, itd] dla prawidłowego funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. Określa ona zdolność do rozpoznawania emocji własnych i innych, a także umiejętność wykorzystywania własnych emocji oraz radzenia sobie z emocjami innych osób. Osoby, u których inteligencja emocjonalna jest rozwinięta w niewystarczającym stopniu, nie są w stanie zauważyć cierpienia otaczających osób, ich radości, czy jakiejkolwiek innej emocji. Są obojętni, czasem mamy wrażenie, że są mało empatyczni, czy wręcz nieczuli. Bardzo silnie związana jest ona z inteligencją społeczną, która ułatwia nam prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Za prawidłowy rozwój emocji są odpowiedzialni głównie rodzice i najbliższe osoby, z którymi mamy do czynienia. Zatem to nasza rola, aby nasze dzieci potrafiły odnaleźć się w środowisku, tworzyły zdrowe związki, empatycznie podchodziły do otaczających je osób, aby ich poczucie wartości było na naprawdę wysokim poziomie, znały własne uczucia, wartości, umiejętności i ograniczenia, potrafiły zmotywować siebie i innych, były asertywne, aby dobrze radziły sobie ze stresem. Bo chyba tego właśnie chcemy dla naszych dzieci, prawda?

I dlatego właśnie powinnyśmy się przytulać, bo tulenie niezaprzeczalnie wpływa na prawidłowy rozwój inteligencji emocjonalnej. Przytulanie jest jednym z elementów wpływających na emocje, ale koniecznym. 

Na stronie PRZYTULENIE MA ZNACZENIE znalazłam kilka ciekawych informacji odnośnie tulenia. Jeśli nie znacie tej strony, zapraszam do zapoznania się z nią, a póki co przytoczę kilka wartościowych zdań:

"MISJA AKCJI
Przytulanie to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka. Łączy się z potrzeba miłości, kontaktu, bliskości, przynależności i akceptacji, dlatego też nie da się przecenić jego uwagi.  "

"Przytulenie to życie. Ludzie nie mogliby żyć bez przytulania i kontaktu fizycznego."

"Dzieci często przytulane sa bardziej pogodne, otwarte oraz pewne siebie, szybciej się uczą i czują się bezpiecznie w każdym środowisku." 

"Potrzeba przytulania nie maleje wraz z wiekiem dziecka." :)

Jednym ze sposobów przytulania jest ciepły, pełny miłości dotyk podczas masażu. O masażu pisałam TUTAJ. Masaż rozwija nie tylko zmysł dotyku dziecka, jego świadomość własnego ciała, ale także podczas masażu przekazujesz mu swoje emocje, swoją miłość, która sprawia, że Twoje dziecko rośnie w siłę emocjonalną, powiększa się jego konto poczucia własnej wartości i świadomości, że jest dla kogoś ważne, nie wspominając już o korzystnym wpływie na układ odpornościowy, czy oddechowy. Nie zapominaj o tej ważnej, codziennej, czynności.

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam się tulić do Młodego. Ale on nie zawsze chce tego samego :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy mali faceci już tak mają :)

   Usuń
  2. Indywiduum. Po mamusi :)

   Usuń
  3. Tylko tulenia po mamusi nie odziedziczył ;) Choć niedługo może stać się przylepą ;)

   Usuń
 2. Moja Marysia może czasami też ma dość tego tulenia, ale ja nie mogę jej darować! Od pierwszych chwil jest na to skazana :) I dobrze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oskar, póki co, jeszcze dość nie ma ;) Ale i on może w końcu przestać to tolerować.. W końcu - ileż można..? ;)

   Usuń
 3. Tuuulimy! - jak mówią Teletubbies ;-) moje maluchy są chętne do tulenia jak coś nie idzie po ich myśli albo następuje " bach". W innym przypadku nie mają na to czasu. Tyle jest ciekawych rzeczy wokół ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha :) Na Teletubisie mam jeszcze czas, więc się za bardzo nie orientuje ;)

   Co do tulenia - nie dziw się :) Niedawno odkryły nowy sposób poznawania świata - chodzenie - więc muszą się wyszaleć :D Tak myślę do 3-4 roku życia będzie trwać ta fascynacja otoczeniem ;);) Więc musisz się zadowolić tuleniem, gdy coś jest nie tak ;)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..