W dziesiątym miesiącu życia maluchy mogą już jeść tak dużo produktów, że, jeśli taki jest Twoje życzenie, możesz przestać karmić piersią. WHO rekomenduje, aby karmić wyłącznie piersią do ukończenia szóstego miesiąca życia, a po włączeniu stałych pokarmów kontynuować karmienie piersią do ukończenia drugiego roku życia. Maluch w dziesiątym miesiącu życia na pewno nie umrze z głodu, jeśli zdecydujecie się przestać karmić piersią, czy podawać mleko modyfikowane właśnie teraz. :) Co może jeść maluch w tym wieku?
CO MOŻNA PODAĆ DZIECKU
PO UKOŃCZENIU 9 MIESIĄCA ŻYCIA:
- kaszę jęczmienną
- kaszę jaglaną
- kaszę ryżową
- kaszę kukurydzianą
- chrupki kukurydziane
- kaszę gryczaną niepaloną
- płatki owsiane
- biały ryż
- amarantus
- ciecierzycę
- soję
- marchewkę
- ziemniaki
- dynię
- pietruszkę
- brokuły
- kalafior
- buraki
- cebulę
- czosnek
- pora
- paprykę
- fenkuła
- koperek
- kapustę włoską
- cukinię
- szparagi
- jarmuż
- fasolę
- kukurydzę
- awokado
- starte jabłko
- gruszkę
- jagody
- porzeczki
- arbuza
- czereśnie
- kiwi
- mango
- melona
- agrest
- aronię (sok)
- banana na surowo
- borówkę amerykańską
- czarną jagodę
- daktyle
- figi
- nektarynki
- porzeczki
- śliwki
- winogrona
- rodzynki
- kurczaka
- indyka
- królika
- jagnięcinę
- wołowinę
- wywar z cielęciny
- wywar z indyka
- chudą wieprzowinę (szynka, schab, polędwiczki)
- gotowaną rybę
- biszkopty
- prawdziwe masło
- oliwa z oliwek
- cynamon
JAKIE NOWE POTRAWY MOŻESZ WPROWADZIĆ?
- biszkopty
- naleśniki
- bułki
- makaron
CO NOWEGO MOŻESZ PODAĆ:
- żółtko (całe żółtko co 2gi dzień)
- kabaczek
- kalarepę
- szczypiorek
- jeżyny
- wiśnie
- żurawinę
- czerwoną soczewicę
- groch żółty
- quinoa (komosę ryżową)
SCHEMAT PODAWANIA POKARMÓW
W TYM WIEKU
zalecany przez specjalistów:
W TYM WIEKU
zalecany przez specjalistów:
śniadanie - 150 g kaszki/kleiku z owocami
lunch - 200 ml zupki (z ryżem/makaronem)obiad - drugie danie: mięso/ryba, papka warzywna/warzywa, ziemniaki/kasza
deser - max 150 ml soku owocowego/deserku owocowego/owoc
Taki jest modelowy schemat podawania potraw w ciągu dnia dziecku w 10 miesiącu życia, ale naturalnie sami musicie sobie dostosować plan podawania posiłków zgodnie z zapotrzebowaniem Waszego dziecka, biorąc też pod uwagę fakt, kiedy rozpoczęliście podawanie stałych posiłków.
Wow jest tego naprawdę dużo...jest jednak pewna sprawa, której nie rozumiem, może Ty będziesz znała odpowiedź: wszelkie poradniki żywienia mówią jakie produkty może jeść niemowlę w danym miesiącu ( tak jak to opisujesz) natomiast metoda BLW zakłada, że niemowlę może jeść w zasadzie wszystko to, na co będzie miało ochotę. Skąd wynika ta różnica? Pozdrawiam ciepło :-)
OdpowiedzUsuńPati, szczerze mówiąc, nigdy nie dotarłam do informacji, dlaczego w BLW można podawać wszystko (poza niezdrowym jedzeniem), ale przypuszczam, że metoda jest przeznaczona dla dzieci nieobciążonych alergią. Tradycyjna kolejność, którą ja podaję, a która jest oparta na schematach stworzonych przez specjalistów do spraw żywienia niemowląt, jest przeznaczona dla dzieci zdrowych i z alergiami. I jest to schemat najbardziej sprawdzony, ale może się tak zdarzyć, że Twój Piotruś akurat w danym miesiącu nie będzie tolerował czegoś tam, co jest teraz zalecane, tylko w kolejnym. W Waszym przypadku, musisz po prostu spokojnie wprowadzać nowe pokarmy pamiętając, że te, które powinny być wprowadzone później, są silnie alergizujące (wg statystyk).
UsuńJeśli kiedykolwiek dotrę do informacji na ten temat, dam Ci znać, a swoją drogą za jakiś czas miałam pisać o BLW. Zrobię w związku z tym wywiad i może ktoś udzieli mi tych informacji :)
Ja czytałam, że metoda BLW zakłada, iż 6-miesięczne dziecko ma na tyle dojrzały układ trawienny, że może ono zjeść w zasadzie wszystko co zdrowe. Jednak tak jak piszesz dotyczy to dzieci nie objętych alergiami. My już nie możemy się doczekać kiedy podamy synkowi np. marchewkę, to będzie wielka chwila ;-D
UsuńNo właśnie nie każde dziecko ma układ trawienny przygotowany na każdy posiłek. Po Oskarze widzimy, że niektóre produkty musieliśmy widać miesiąc po pierwszym podaniu, bo - wysypka, zielone, niezbyt przyjemne kupki, albo wymioty. Tymczasem po miesiącu - przyjęły się bez problemu. Ja i mój Mąż jesteśmy alergikami, więc jest ryzyko, że i Oskar alergikiem będzie, dlatego wprowadzamy wszystko ostrożnie.
UsuńBLW stosujemy owszem, ale z produktów, które już wprowadziliśmy. Kładę Oskarowi różne produkty ba stoliku i on sobie to, na co ma ochotę. Zwykle zjada wszystko :)
Co do wprowadzania stałych pokarmów - WHO mówi, aby do ukończenia 6. miesiąca życia karmić tylko piersią, jeśli się nią karmi, ale jeśli ktoś chce wprowadzić nowe pokarmy jak najszybciej; mogą to zrobić po ukończeniu 4 miesiąca życia. Więc mozecie to zrobić już niedługo :)
Bardzo dużo tych nowych potraw, aż dziw ile przyswoić musi taki mały brzuszek;)))
OdpowiedzUsuńNowych produktów jest niewiele, tutaj jest wszystko to, co mały człowiek może jeść w tym miesiącu :) A przyswajac może spokojnie nawet w kolejnych miesiącach, dziesiąty jednak jest najwcześniejszym miesiącem, kiedy można wprowadzić kilka nowych pozycji.
UsuńA powiedz mi, czytelniej by było, gdybym osobno wypisała nowe produkty, a nie dołączyła je do listy sprzed miesiąca?
Ja myślę, że byłoby czytelniej bo od razu będzie wiadomo co nowego :-)) ja z Twojej listy też będę korzystać :-))
UsuńOki, dziękuję, Pati, za opinię :)
UsuńW wolniejszej chwili poprawię wszystkie wpisy :*
WHO zaleca karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat. Takie male sprostowanie;)
OdpowiedzUsuńOczywiście, że do drugiego ;) Dziękuje za zwrócenie uwagi na błąd. Nie wiem, o czym ja myślałam.. Już poprawiłam. :)
UsuńMMmm ! Brzmi smacznie ! Arbuz ! Banan ! Wywary ! Naleśniki ! Wiem gdzie zaglądać jak się zagubię ;)
OdpowiedzUsuńHaha :D Zapraszam do stołu zatem ;)
Usuń