czwartek, 12 lutego 2015

ZMYSŁ RÓWNOWAGI POD KONTROLĄ

Wzięliśmy pod lupę chód Oskiego. Nie to, żeby coś niepokojącego się działo. Po prostu każde dziecko około 2 miesiące po tym, jak zacznie chodzić, powinno być skontrolowane przez ortopedę. W naszym przypadku nieco się to przesunęło, na początku stycznia bowiem lekarz, do którego chodzimy z Oskim, był niedostępny, a później rozpoczęła się walka o zdrowie Oskara. Zawitaliśmy do niego dopiero na początku lutego. 

Oskar został obejrzany dokładnie, a my dokładnie zostaliśmy poinstruowani, co się dzieje, co się dziać będzie i co może się dziać, a także, jak temu zaradzić. Osobiście jestem bardzo zadowolona z tego lekarza, choć byliśmy u niego dopiero drugi raz (nie było potrzeby częściej). Kolejną wizytę mamy mieć za pół roku, aby lekarz mógł ocenić, jak rozwija się chód i nogi Oskara.Tymczasem Oski miał przebiec się po gabinecie, a ortopeda oglądał jego pozbawione spodni i skarpet nogi. Zmysł równowagi działa u naszego synka bez zarzutu. Oskar porusza się prawidłowo, jednak zbliża się wiekiem do czasu, kiedy luka między kolanami zaczyna zanikać na rzecz wyginania kolan i łydek na zewnątrz. Dzieci w wieku trzech lat mają nogi ustawione w pozycji lekkiego iksa i jest to fizjologia. Czasem jednak fizjologia potrafi sobie mocno pofolgować, a i dzieci potrafią jej w tym pomóc, przez co X jest dużo wyraźniejszy niż powinien. Należy pilnować, aby do tego nie doszło i to właśnie jest nasze zadanie na kolejne miesiące.

Lekarz zalecił siad po turecku lub z nogami przed sobą oraz pilnowanie, aby Oskar nie siadał z nogami wygiętymi na zewnątrz. Dzięki temu cały szkielet nóg będzie rozwijał się w prawidłowym kierunku.Do tej pory Oskar biegał po domu na boso. Teraz jednak należy założyć mu kapcie, tylko nie takie zwykle, pierwsze z brzegu. Ważne, aby miały usztywnianą piętkę oraz delikatny obcasik trzymające stopę w odpowiednim ułożeniu i pozwalające rozwijać się jej nadal prawidłowo. Lekarz zalecił nam kupić Oskiemu buty firmy Daniel (mamy ogromny problem z ich kupnem stacjonarnie, dostępne są tylko wysyłkowo..). Za pół roku podczas wizyty ortopeda obejrzy kapcie i na podstawie stopnia ich zniszczenia oceni, czy rozwój stopy nadal jest prawidłowy, czy też zaczyna ona wykazywać pewne niezadowalające tendencje, np. do uciekania do wewnątrz.


Buty firmy Daniel, które zalecił nam lekarz.

Wasze dzieci chodzą w kapciach po domu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..