niedziela, 17 sierpnia 2014

PIERWSZE ZĄBKI NIEMOWLAKA - MLECZAKI

W końcu się pojawiły. Niepozornie, z pewną dozą nieśmiałości, śliczne, bialutkie. Pewnego ranka podczas karmienia Oskara poczułam coś nowego na swojej skórze, coś mi całkowicie nieznanego. Otworzyłam pyszczka synka, a tam dwa wystające zygzaki na dole. Jakaż to była radość! Obudziłam Męża, żeby go o tym poinformować, śmiałam się, cieszyłam, aż zaraził się tą radością Oskusio, choć pewnie nie bardzo wiedział, dlaczego właściwie jego mama tak wariuje :) Stomatolodzy twierdzą, że im później wyjdą mleczaki, tym lepiej dla uzębienia dziecka, a także, że pojawiają się one najpóźniej w okolicy roku (przed lub po). Lepiej być zatem nie mogło, choć już czekałam na nie z niecierpliwością, bo teraz karmienie Oskara przybierze nieco inny wymiar :) 

JAKA JEST WŁAŚCIWIE KOLEJNOŚĆ WYRZYNANIA SIĘ ZĘBÓW?

Teoretycznie najpierw pojawiają się dwa dolne siekacze, choć zdarza się, że to górne wyjdą szybciej. Poniżej możecie zobaczyć orientacyjny kalendarz ząbkowania, jest on jednak orientacyjny i oparty na badaniach większości niemowlaków i małych dzieci, nie u każdego dziecka zatem się sprawdzi.

Żródło

OBJAWY NIE DO POZAZDROSZCZENIA

Niektóre dzieci mocno reagują na wyrzynanie się ząbków. Możliwe jest wówczas wystąpienie biegunki i/lub gorączki (o chorobach brzuszka pisałam tutaj, a o tym, jak sobie z tym radzić - tutaj).Maluszek może nie mieć apetytu, popłakiwać lub płakać bardzo głośno, budzić się często w czasie snu. 

Można w takiej sytuacji zastosować żel na ząbkowanie - nałożony na specjalny gryzak (o tego typu gryzaku pisałam tutaj) działa rewelacyjnie, masować dziąsełka malucha, podać mu go gryzienia specjalne gryzaki wypełnione wodą wcześniej schłodzone w lodówce, co przynosi ukojenie na bolących dziąsełek. 

Poza tym należy działać przeciwobjawowo - w razie wystąpienia gorączki podawać leki obniżające ją, w sytuacji, gdy pojawia się biegunka, działać wg zaleceń, o których pisałam we wcześniej wspomnianych wpisach. 

Jeśli jednak jesteście mocno zaniepokojeni stanem dziecka, udajcie się na wizytę do pediatry. 

HIGIENA

Kiedy ząbki już się pojawią, należy wprowadzić kolejny ważny rytuał - mycie ich. Są specjalne pasty wyprodukowane dla niemowlaków, specjalne szczoteczki na pierwsze ząbki (wiem, bo mamy i jedno i drugie :) ). Super, jeśli dziecko będzie obserwowało, jak Wy sami myjecie własne zęby (dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i dzięki temu łatwiej jest przekonać je do tego, aby zaczęły myć własne ząbki). Oskar uwielbia wpatrywać się w białą pianę, która tworzy się w mojej jamie ustnej pod wpływem pasty. Uwielbia też mycie własnych ząbków, choć to na razie tylko dwa ząbki ;) Wróży to jednak bardzo dobrze na przyszłość. 

4 komentarze:

 1. Moja Marysia uwielbia pastę do zębów. Traktuje ją trochę jak deser :) Po zjedzeniu jej zaczyna wreszcie zamaszyście szorować ząbki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, Agatko, że ja jako dziecko też jadłam pastę :D Wyrośnie z tego ;)

   Usuń
 2. Wow, już macie dwa ząbki - super! A ja zauważyłam, że Piotruś od pewnego czasu coraz częściej budzi się w nocy i jest taki jakiś marudny i dzisiaj, dosłownie przed chwilą zauważyliśmy, że przez dziąsełka prześwitują 3 dolne ząbki :-) No to teraz dopiero się zacznie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow! Gratuluję !! :) :) Pati, zacznie się nowy etap życia Piotrusia, będzie miał więcej możliwości :) :)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..