wtorek, 6 sierpnia 2013

PLAN PORODU

Plan porodu to dokument, w którym możesz zapisać wszelkie swoje oczekiwania dotyczące porodu fizjologicznego [postępowanie w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, porodu fizjologicznego i opieki nad noworodkiem] - w myśl obowiązującego od 8 kwietnia 2011 standardu opieki okołoporodowej (rozporządzenie Ministra Zdrowia, Dziennik Ustaw Nr 187 z dnia 7.10.2010, pozycja 1259). Powinien zawierać najważniejsze informacje, być krótki i konkretny oraz realistyczny, żadna położna nie chciałaby czytać epopei na temat wymagań na rangę super nowoczesnego szpitala w USA. :) 


Pisząc taki plan, musisz też pamiętać, że zawarte w nim informacje mają pomóc położnym i lekarzom w przeprowadzeniu porodu, a nie go utrudniać, weź zatem pod uwagę opcję, że niektóre zapiski trzeba będzie w trakcie porodu zweryfikować. Przykładowo, koniecznie chcesz rodzić naturalnie, w trakcie porodu jednak może się okazać, że skurcze macicy, zamiast się nasilać, zanikają pomimo podania oksytocyny i dla Twojego i dziecka dobra powinno się w takiej sytuacji przeprowadzić cesarskie cięcie. Nie upieraj się wówczas przy porodzie naturalnym, bo, niestety, może się to źle skończyć. Co powinno być zawarte w Planie Porodu?

 1. Twoje dane osobiste.
 2. Kilka słów od siebie do położnych/lekarzy.
 3. Oczekiwania odnośnie porodówki.
 4. Informacje dotyczące obecności osoby towarzyszącej podczas porodu.
 5. Oczekiwania wobec porodu z uwzględnieniem okresów porodu.
 6. Informacje dotyczące ewentualnych znieczuleń.
 7. Informacje dotyczące Twojego stanowiska do nacinania krocza i wywoływania porodu/wspomagania porodu naturalnego/cięcia cesarskiego.
 8. Zabiegi po porodzie, tj. przecięcie pępowiny, "skóra do skóry", szczepienia i Twój stosunek do nich.
 9. Podsumowanie.


Plan Porodu nie jest fanaberią kobiety rodzącej, choć w niektórych szpitalach tak, niestety, jest on traktowany. Podczas porodu położna i tak rozmawia z rodzącą, jednak łatwiej nam jest, kiedy wszystkie etapy porodu przeanalizujemy w domu, z partnerem, przedyskutujemy i zapiszemy, niż żebyśmy miały odpowiadać na czasem trudne pytania w czasie skurczu..

Pewnego dnia podczas oczekiwania na wizytę lekarską spotkałam w poczekalni kobietę, która urodziła niedawno i właśnie przyszła na kontrolę popołogową. Podzieliła się ze mną swoimi wrażeniami z jednego z wrocławskich szpitali. Była zniesmaczona, że w czasie najbardziej bolesnego momentu podczas porodu zapytano ją o nacięcie krocza, na co wyraziła zgodę nie mając nawet możliwości przemyślenia tej decyzji. Po czasie stwierdziła, że gdyby została zapytana o to w innej chwili, kiedy czuła się w miarę zrelaksowana, nie wyraziłaby na to zgody.

Ja myślę, że gdyby napisała Plan Porodu, byłoby jej jeszcze łatwiej, bo wszystkie swoje wymagania mogłaby zawrzeć właśnie tam.Jeśli czujesz potrzebę zobaczenia przykładowego Planu Porodu stworzonego w oparciu o realia wrocławskich szpitali, zgłoś się do mnie. Zostaw swój adres e-mail w komentarzach lub pod tym wpisem na facebooku.Przeczytaj również:
Objawy porodu cz. 1
Poród - jak właściwie wygląda
Jakie prawa ma kobieta rodząca
Co zabrać do szpitala
Gdzie rodzić we Wrocławiu

2 komentarze:

 1. hej, proszę o taki plan na maila: beblyberry@gmail.com z góry dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E-mail wysłany :) Życzę owocnego korzystania z naszego planu :)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..