piątek, 2 sierpnia 2013

PORÓD - JAK WŁAŚCIWIE WYGLĄDA?

Każda kobieta będąca w ciąży zastanawia się, jak będzie wyglądał jej poród, zwłaszcza pierworódka. Ten lekki lub dosyć silny niepokój jest jak najbardziej uzasadniony, choć możemy się cieszyć, że nie żyjemy w średniowieczu, kiedy porody często kończyły się śmiercią matki lub/i dziecka, z różnych powodów. Ja sama, choć znam fizjologię porodu i widziałam takowy, zastanawiam się, jak to będzie, kiedy zaczną się skurcze i trzeba będzie w końcu podjechać do szpitala, by nastał ten ważny moment w życiu moim i mojego męża. :) Jestem jednak dobrej myśli., bo najważniejszy jest spokój. Dziś na wizycie u lekarza dowiedziałam się, że szyjka skróciła się i rozwarła na 1 cm. Hmm.. Już niedługo.. Mogę odliczać dni do porodu..PORÓD SIŁAMI NATURY (NATURALNY)

Jak wskazuje nazwa - jest to poród fizjologiczny, podczas którego kobieta dzięki skurczom macicy wydaje na świat dziecko drogą pochwową. Poród taki może trwać od kilku godzin do kilkunastu dni. Na poród naturalny właśnie liczymy.

3 okresy porodu:

1 okres : rozwieranie szyjki macicy
 • 1 faza : rozwieranie szyjki macicy do 3 cm; skurcze średnio co 20 min. trwające 30 - 45 sek.; trwa od 2 godzin do kilkunastu dni;
 • 2 faza : rozwieranie szyjki macicy do 7 cm; skurcze średnio co 3 - 4 min. trwające 40 - 60 sek.; trwa od 2 - 3,5 godziny;
  PORÓD SIŁAMI NATURY
 • 3 faza : rozwieranie szyjki macicy do 10 cm; skurcze średnio co 2 - 3 min. trwające 60 - 90 sek.; trwa od 15 minut do 3 godzin;


2 okres : urodzenie dziecka
 • skurcze bardziej regularne, bolesne, co 2 - 5 minut trwające 60 - 90 sekund;
 • trwa 10 minut - 3 godzin;


3 okres : urodzenie łożyska
 • trwa od 5 - 30 minut.


WSPOMAGANIE PORODU NATURALNEGO


Kiedy podczas porodu fizjologicznego pojawiają się komplikacje, w przeszłości posiłkowano się dwiema metodami - wydobywano dziecko z macicy matki za pomocą próżnociągu lub kleszczy. W obecnych czasach jednak lekarze decydują się w razie problemów raczej na cesarskie cięcie, ponieważ porody próżniowe i kleszczowe zbyt często kończyły się komplikacjami występującymi u dziecka, łącznie ze śmiercią.
PORÓD PRÓŻNIOWY / PORÓD KLESZCZOWY

NACIĘCIE KROCZA

Wg ustawy dla położnych i położników nacięcie krocza (episiotomia) może być wykonane jedynie w uzasadnionych sytuacjach. W przypadku nacięcia nieuzasadnionego medycznie, położnica (kobieta rodząca) może nawet zaskarżyć szpital i wygrać proces. Niestety, nie wszyscy położnicy stosują się do tego zapisu i w niektórych szpitalach nacina się krocze rutynowo, co później skutkuje gorszym samopoczuciem matki...które też nie zawsze zdają sobie sprawę, że mogą się nie zgodzić na nacięcie, jeśli tylko poród przebiega prawidłowo. Kiedy należy naciąć krocze? Kiedy np. główka dziecka nie jest w stanie przedostać się przez pochwę i trzeba mechanicznie poszerzyć otwór.

NACIĘCIE KROCZA CESARSKIE CIĘCIE

Czasem jednak trzeba wykonać cesarskie cięcie. W Polsce coraz więcej porodów jest operacyjnych (około 50% wszystkich porodów), nie zawsze uzasadnionych, a powiedziałabym nawet, że większość z nich jest naciągana. A przecież cesarskie cięcie to operacja, to ingerencja w ciało kobiety, co może zakończyć się tragicznie! Na forach, ze zgrozą, czytam jednak, jak kobiety wypisują, że cesarskie cięcie to dla lekarza rutyna i lepiej się nie męczyć, tylko od razu "załatwić sobie skierowanie na cesarkę", za odpowiednią opłatą, naturalnie. Ci lekarze, którzy wystawiają takie skierowania, nie zawsze potem podchodzą do zabiegu zrzucając go na innych lekarzy. A oni z kolei muszą stawić czoła kolejnej operacji, która przecież może zakończyć się inwalidztwem (np. uszkodzeniem pęcherza moczowego lub innych narządów w okolicy macicy) lub śmiercią pacjentki. Lekarz przed cesarskim cięciem zawsze zastanawia się, co tak naprawdę znajdzie w brzuchu pacjentki. I są to opinie lekarzy, z którymi na ten temat rozmawiałam, lekarzy doświadczonych, zbliżających się do emerytury, którzy, teoretycznie, po wykonaniu tysięcy takich operacji powinni, w naszym mniemaniu, czuć się całkowicie pewnie na sali operacyjnej. Mądry lekarz zawsze odczuwa stres przed operacją. 

Powody cesarskiego cięcia:

 • pośladkowe/poprzeczne ułożenie płodu u pierworódki;
 • zbyt wąska miednica w stosunku do rozmiarów dziecka;
 • zbyt duże dziecko (powyżej 4kg) przy prawidłowej wadze matki;
 • przynajmniej dwa cesarskie cięcia w poprzednich ciążach;
 • komplikacje podczas poprzednich porodów;
 • choroby matki współistniejące z ciążą;
 • komplikacje podczas porodu naturalnego (np. nieprawidłowe KTG, nierozwieranie szyjki macicy, brak skurczów porodowych, itd.);
 • odejście przebarwionych wód płodowych (zielonkawych, brunatnych);
 • łożysko przodujące (zatykające szyjkę macicy);
 • przedwczesne odklejenie się łożyska.

Operacja polega na poprzecznym przecięciu powłok brzusznych i macicy, wydobyciu dziecka i zaszyciu rany. Trwa od 20 - 40 minut, w zależności od tego, czy lekarz nie napotkał po drodze żadnych niespodzianek, typu niepoinformowanie go o tym, że pacjentka miała w przeszłości zabieg w okolicy nacięcia i w środku natknął się na bliznę... 

CESARSKIE CIĘCIE

CHWYT PORĘBY

Położne zalecają, aby po porodzie fizjologicznym wykonać tzw. chwyt Poręby (od nazwiska profesora, który go wymyślił). Pomaga on narządom wewnętrznym łatwiej powrócić na swoje miejsce (poprzez powiększającą się macicę niektóre narządy przemieszczają się w naszym brzuchu, w końcu jakoś muszą się pomieścić), a także ułatwia macicy szybsze i prawidłowe kurczenie się, co ma dla nas naturalnie ogromne znaczenie. Zapobiega też powstawaniu zakrzepów, nietrzymaniu moczu. 

Polega na ułożeniu dłoni poprzecznie pod fałdką brzucha, która powstaje po porodzie i uniesieniu jej (oraz wewnętrznych narządów) ku górze, zatrzymaniu w tej pozycji na kilka sekund i opuszczeniu. Taki chwyt należy wykonać do 12 godzin po porodzie, najlepiej zaraz po urodzeniu łożyska, kilka - kilkanaście razy. 

CHWYT PORĘBYPrzeczytaj również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..