wtorek, 13 sierpnia 2013

JAKIE PRAWA MA KOBIETA RODZĄCA?

Nie każda rodząca zdaje sobie sprawę, jakie ma prawa i nie wymaga ich od personelu. Warto jednak wiedzieć, czego możesz wymagać od lekarzy i położnych na izbie przyjęć, porodówce i oddziale poporodowym. Prawo pacjenta zapisane jest w ustawie o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r. (opracowanej na podstawie: Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417.). 7 kwietnia 2011 r. weszły w życie tzw. "Standardy opieki okołoporodowej" (Dz. U. Nr 187 z dn. 7.10.2010 poz. 1259) .


Co zawierają? Jakie masz prawa jako rodząca?1. Prawo do świadczeń zdrowotnych.

Oznacza to, że, jako ciężarna, masz prawo do tego, aby udzielono Ci pomocy medycznej BEZPŁATNIE. Obowiązuje to w czasie trwania ciąży i połogu (6 tygodni po porodzie), w związku z tym - nie musisz posiadać dokumentu udowadniającego, że jesteś ubezpieczona. Masz też prawo do bezpłatnego porodu rodzinnego - szpital nie może żądać od Ciebie żadnych opłat, może jedynie zasugerować dobrowolną wpłatę na fundację, tzw. cegiełkę.

Możesz też wymagać zasięgnięcia opinii innego lekarza (nie musi się jednak na to zgodzić) lub innej położnej/pielęgniarki (zgodnie z prawem - nie może Ci odmówić). Wszystko to musi zostać odnotowane w Twojej dokumentacji medycznej.

Masz prawo wybrać sobie szpital, w którym będziesz rodzić - nie obowiązuje już rejonizacja. Jeśli w szpitalu, w którym chcesz rodzić, brakuje miejsc, powinien on wskazać Ci szpital, w którym nadal trwają przyjęcia i w razie aktywnego porodu, zawieźć Cię tam karetką.

2. Prawo do informacji.

Masz prawo do uzyskania wszelkiej informacji na temat stanu zdrowia własnego i swojego dziecka, metodach leczenia, powodach podjęcia takiej a nie innej decyzji przez lekarza (np. podczas porodu naturalnego okazuje się, że trzeba wykonać cięcie cesarskie - masz prawo zapytać, dlaczego i uzyskać rzetelną i wyczerpującą informację od lekarza). Możesz też wyrazić swoje zdanie na ten temat.

Masz też prawo wymagać od położnych pomocy podczas pielęgnacji noworodka w szpitalu, pomocy podczas karmienia piersią. Nie możesz być pozostawiona samej sobie - opieka położnych nad Tobą i Twoim dzieckiem na oddziale poporodowym jest ich obowiązkiem. 

3. Prawo do tajemnicy informacji z Tobą związanych.

Lekarz i położne/pielęgniarki mają obowiązek zachować w tajemnicy wszystko, co zostanie przez Ciebie powiedziane. Żadne sprawy intymne, przebyte choroby, poglądy nie mają prawa być komentowane przez personel medyczny.

4. Prawo do wyrażania zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Masz prawo wyrazić zgodę lub nie wyrażać zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych sobie (np. wykonanie cięcia cesarskiego, znieczulenia, podanie leku, nacięcie krocza, przebicie pęcherza płodowego...) lub swojemu dziecku (np. na nieszczepienie w pierwszej dobie życia, kąpiele dziecka...). Przed wyrażeniem zgody/odmowy, masz prawo uzyskać wszelkie informację dotyczące danej sprawy, m.in. ryzyko, jakie ponosisz odmawiając zgody lub ją wyrażając.

Możesz stworzyć Plan Porodu, co gwarantuje Ci ustawa z początku roku 2011r. 

5. Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta.

Nie możesz sobie pozwolić na traktowanie przedmiotowe, na obrażanie swojej osoby na izbie przyjęć, porodówce, a później na oddziale. I lekarz, i położna/pielęgniarka musi traktować Cię w sposób kulturalny, nie pozbawiać Cię godności osobistej, szanować Twoją intymność (np. nie może kazać Ci rozebrać się przy osobach, przy których nie chcesz tego robić, bo są to dodatkowe osoby, niepotrzebne podczas badania). Wszelkie badania muszą być tak wykonywane, żebyś nie czuła się zażenowana. Niedopuszczalne są odzywki lekceważące, podnoszenie głosu.

Masz prawo do obecności osoby bliskiej podczas badania. Nikt nie ma prawa wyprosić Twojego męża, partnera, czy kogokolwiek innego, jeśli Ty życzysz sobie, aby taka osoba była przy Tobie, poza sytuacją, gdy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego lub ze względu na Twoje bezpieczeństwo zdrowotne. Lekarz taką odmowę obecności musi zapisać w Twojej dokumentacji medycznej (łącznie z powodem odmowy). 

Potrzebna jest też Twoja zgoda na obecność dodatkowych osób z branży medycznej (np. studentów). 

6. Prawo do dokumentacji medycznej.

Masz prawo wglądu do swojej dokumentacji medycznej. Kiedy więc chcesz zobaczyć, co zapisano w Twojej dokumentacji po porodzie lub na oddziale, nikt nie może Ci tego odmówić. Taka dokumentacja przechowywana jest między 5 - 30 lat (w zależności od rodzaju dokumentu). 

7. Prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii lub orzeczenia lekarza.

Jeśli opinia lekarza ma wpływ na prawa i obowiązki pacjenta wynikające z przepisów prawa. Informację na temat konkretnych przepisów prawa można uzyskać dzwoniąc na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta na numer: 0-800-190-590 czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 21.

8. Prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego.

Masz prawo do kontaktu z osobami bliskimi lub odmowy takiego kontaktu. 

Masz też prawo do tzw. "dodatkowej osoby pielęgnacyjnej", czyli każdej osoby, która nie pracuje w danym szpitalu, ale sprawuje nad Tobą opiekę w czasie ciąży, porodu i/lub połogu (np. doula, położna spoza danego szpitala, mąż...). Nikt nie może Ci zabronić kontaktu z taką osobą.

9. Prawo do opieki duszpasterskiej.

Jeśli, naturalnie, tego sobie życzysz.

10. Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.

Koszty przechowywania pokrywa szpital. 


Prawda, niestety, jest taka, że personel medyczny w większości placówek nie przestrzega ustaw, a pacjentki boją się upomnieć o swoje prawa w obawie o zdrowie swoje i swojego dziecka... Lekarze jednak nawołują: "Powinno się zmienić mentalność matek, nie procedury". I taka jest prawda. Jeśli będziemy pozwalać personelowi traktować siebie jak rzecz bez imienia, nic nie zmieni się w tym kraju..

Zatem, dziewczyny, upominajcie się o swoje prawa!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..