środa, 22 stycznia 2014

WITAMINA K - CZERWONA WITAMINA
www.chok.kielce.pl
Dlaczego czerwona? Bo jest bezpośrednio związana z krwią, a dokładniej - jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi, chroni zatem przed krwotokami, wylewami do mózgu, a przez to też niweluje ryzyko upośledzeń, które mogłyby się pojawić po wylewach do mózgu [zwłaszcza III i IV stopnia]. W Polsce standardowo podaje się witaminę K dożylnie zaraz po porodzie, a następnie należy podawać ją doustnie od 8. doby życia dziecka do ukończenia 3 miesiąca życia. Dotyczy to noworodków i niemowląt karmionych piersią, ponieważ w mleku mamy nie ma wystarczającej ilości tej witaminy. 
www.girlonline.eu
Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach [i jest to jeden z powodów, dla których nie należy unikać tłuszczów, naturalnie tych zdrowych], podobnie jak witamina A, D i E. Wpływa ona na prawidłową krzepliwość krwi, przez co zapobiega skazie krwotocznej u noworodków, w przypadku których flora jelitowa nie produkuje jeszcze witaminy K2 z powodu niewystarczającej ilości bakterii zasiedlającej jelita [witamina K dzieli się na naturalną witaminę K1- uzyskiwaną z pożywienia, i K2 - produkowaną przez bakterie jelitowe, oraz syntetyczną witaminę K3 - podawaną sztucznie]. 

Uszczelnia naczynia krwionośne, ma też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Niektóre badania mówią, że witamina ta może nawet hamować rozwój raka piersi, jajników i okrężnicy

Witamina K jest wrażliwa na światło [podobnie, jak witamina D], należy zatem unikać wystawiania ich na światło dzienne. Podczas gotowania ulega nieznacznemu zniszczeniu.


NIEDOBÓR :

 • wydłuża się czas krzepnięcia krwi;
 • pojawia się krwiomocz;
 • samoistnie pojawiają się wybroczyny na skórze [siniaki];
 • dochodzi do wylewów do mózgu;
 • dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego, dziąseł i pępowiny;
 • pojawiają krwawe wymioty;
 • dochodzi do problemów z gojeniem się ran;
 • dochodzi do zaburzeń mineralizacji kości;
 • dochodzi do zaburzeń wzrastania i rozwoju niemowląt.

Poziom witaminy K zmniejsza się w przypadku nadużywania antybiotyków, co prowadzi do zniszczenia naturalnej flory przewodu pokarmowego [antybiotykom ogólnie jestem przeciwna, pewnie napiszę na ten temat w niedługim czasie], stosowania salicylanów [są w lekach przyjmowanych przez dzieci, takich jak Aspiryna, Polopiryna, Ibuprofen, Ibum, Nurofen; w niektórych ziołach, przyprawach, owocach, warzywach, orzechach], stosowania heparyny.


NADMIAR :

Witaminę K można przedawkować! Uważajcie zatem, czy nie przekraczacie dawki dziennej podając ją swojemu maluszkowi. Najlepiej witamina K sprawdza się w kapsułkach twist-off [pisałam o nich we wpisie o witaminie D], bo w jednej takiej kapsułce znajduje się dawka dzienna i nic więcej. 

Nadmiar witaminy K objawia się:
 • ostrą żółtaczką u noworodków;
 • uszkodzeniem mózgu u noworodków;
 • występowaniem potów i uczucia gorąca;
 • niedokrwistością hemolityczną [rozpad krwinek czerwonych];
 • zaburzeniem pracy wątroby;
 • odczynami alergicznymi w przypadku podania jej dożylnie.

ŹRÓDŁA WITAMINY K:


www.spizarnieponiatowskich.pl
Przeczytaj także o witaminie D.

4 komentarze:

 1. Jesteś moją Skarbnicą wiedzy!!!! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, po to właśnie jest ta strona :) Żeby przekazać jak najwięcej wiedzy :):) Cieszę się niezmiernie, że Ci się przydaje! :*

   Usuń
 2. Przygode z wit K mamy już za sobą.

  OdpowiedzUsuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..