czwartek, 11 września 2014

KRONIKA RODZINNA

Na pomysł stworzenia prywatnej kroniki rodzinnej wpadł mój Mąż jeszcze na początku naszego związku i od tamtego czasu powstaje ona sukcesywnie. Jest to rzecz o tyle wspaniała, że dzieci w przyszłości będą mogły cofnąć się w czasie do momentu, gdy mama i tata byli w ich wieku, czy przypomnieć sobie ważne wydarzenia z życia rodziny. Kroniki Rodzinne można kupić gotowe, ale nic nie ma w sobie tyle magii, co skomponowana od początku do końca, pod kątem tylko i wyłącznie danej rodziny, kronika. My stworzyliśmy swoją własną.Co może mieścić się w Kronice Rodzinnej?

ZDJĘCIE RODZICÓW


Od nich przecież wszystko się zaczyna. Ponieważ w naszym przypadku Kronika powstawała jeszcze zanim urodził się, a nawet był w jakichś większych planach Oskar, pierwsze strony to tylko my dwoje. Kilka słów od nas samych o nas samych, kilka wspomnień wartych umieszczenia ich właśnie w tej Kronice, jakiś krótki opis naszego życia, zanim się spotkaliśmy - dzieciństwo, okres szkolny, studia, praca. 

Osobno tworzymy też tzw. fotoksiążki - powstało ich kilka z różnych etapów naszego wspólnego życia z Michałem: 
1. "Droga ku narzeczeństwu" obejmująca wszystkie nasze wspólne i ważne chwile, zanim się zaręczyliśmy;
2. i 3. "Narzeczony, narzeczona" - dwa tomy, bo czas narzeczeństwa obfitował w wiele atrakcyjnych chwil, a poza tym był dużo dłuższy niż okres go poprzedzający :);
4. "I że Cię nie opuszczę...", czyli relacja ze ślubu i wesela [nasza własna księga poza tą, która była robiona przez fotografa na nasze zamówienie z fotkami z sesji plenerowej];
5. i 6. "Podróż poślubna", również dwa tomy, bo, jak niektórzy wiedzą, nie pojechaliśmy w jedno miejsce, ale zrobiliśmy sobie objazdówkę po Bałkanach, a krajów tam trochę jest :);
7. "Jeszcze we dwoje.." to tom zawierający okres po podróży poślubnej do porodu;
8 tom powstaje :)))) 

W Kronice Rodzinnej zatem umieszczamy zupełnie inne elementy.

HISTORIA RODZINYDobrze jest, jak dzieci znają swoje korzenie. To powoduje u nich poczucie przynależności do jakieś społeczności, przez co wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa i poczucie własnej wartości. Historia rodziny, zwłaszcza o kilka pokoleń wstecz, może być fascynującą przygodą. Jeśli znacie ciekawe opowieści, anegdotki o swoich pradziadkach, koniecznie powinny one znaleźć się w tym miejscu. My niestety nie dysponujemy takimi opowieściami, a także wiedzą na temat dalszych przodków, przestaliśmy więc na dziadkach (naszych).


DRZEWO GENEALOGICZNE


Drzewo genealogiczne to nieodłączna część tworzenia tego typu ksiąg. We wrześniu chciałabym w końcu je stworzyć w ramach historycznego miesiąca naszego autorskiego Projektu Tak Sobie Poznaję


NAJBLIŻSI KREWNI

My zrobiliśmy to w formie zdjęć naszych rodziców i rodzeństwa z rodzinami. Niech nasze dzieci wiedzą, jak kiedyś wyglądała ich ciocia, czy kuzynka. Każdy opisany jest z imienia i nazwiska, a także zostawione jest miejsce na zdjęcia ewentualnych nowych członków tych rodzin, przykładowo - miejsce na dzieci, które się urodzą, czy na partnera w przypadku samotnej póki co siostry.

DZIAŁ "Z ŻYCIA RODZINY"


Dział ten składa się z kilku pustych kartek, na których sukcesywnie zapisuję różne ważne dla nas sprawy. Tutaj pojawiły się rysunki Oskara:


Tutaj też umieścimy opisy chwil do zapamiętania, które nie mieszczą się w innych działach.

"NASZE PODRÓŻE TE MAŁE I TE DUŻE"Podróżujemy wciąż i wciąż - blisko, ale też robiąc prawie dwa tysiące kilometrów w jedną stronę. Nie ma możliwości opisania wszystkich podróży dokładnie, ale wpisuję w tym dziale (również złożonym z kilkunastu pustych stron jedynie oznaczonych tytułem i innym od pozostałych działów szablonem) hasła odnośnie daty, miejsca, ewentualnie rodzaju noclegu, by to nie umknęło.

"RODZINNE ŚWIĘTA I ROCZNICE"


To dwanaście stron ze wszystkimi miesiącami roku. Pod każdym miesiącem wpisuję konkretne daty ważne z jakiegoś powodu - urodziny czy imieniny ważnych dla nas osób, rocznice ślubu, zaręczyn czy związku. Nie muszę pamiętać niektórych dat - po prostu zaglądam tutaj :)


***
I to tyle, jeśli chodzi o naszą Kronikę. Macie swoje Kroniki? A może planujecie je zrobić? Z chęcią poczytam na Waszych blogach o Waszych Kronikach!

6 komentarzy:

 1. Super pomysł. Prowadzę od kilkunastu lat pamiętnik i wiem, że warto zbierać takie wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie :) Czasem się wydaje, że jakaś ważna dla nas sytuacja zostanie w pamięci, ale pamięć bywa zawodna i jedynie zapisanie tego jest gwarancją, że nam to nie umknie :)

   Usuń
 2. Wspaniały pomysł z kroniką! A te Wasze foto-książki...jestem pod wrażeniem :-) Ja póki co tworzę album na pamiątkę pierwszego roku jego życia, zamierzam dodać na początek też kilka stron o tym co było zanim pojawił się nasz synek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pati, mogę Ci dać namiary na sprawdzoną i tanią firmę (na priv). Ja już tylko tam drukuję nasze fotoksiążki :) :)

   Jak zrobisz swoją, koniecznie się pochwal :)

   Usuń
 3. Cudny pomysł :) Ale z moją systematycznością, nie wróżyłabym takiemu projektowi sukcesu :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, a może sama siebie być zadziwiła, gdybyś jednak stworzyła taką Kronikę ;)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..