poniedziałek, 17 marca 2014

PROJEKT - OCZEKIWANIE - JAZDA FIGUROWA, CZYLI JAK ĆWICZYĆ Z MALUSZKAMI


Wszyscy wiedzą, że rozwój fizyczny jest ważny w przypadku dzieci, w przypadku niemowlaków jest to szczególnie ważne. Stymulowanie rozwoju ma kluczowe znaczenie już od urodzenia, a okazji do tego nigdy za mało. Warto jednak zacząć jeszcze wcześniej - w czasie tego cudownego okresu, jakim jest ciąża. Gimnastykując się w ciąży mama sprawia, że maluszek, mieszkający w jej brzuchu, jest bardziej dotleniony, wyciszony. To pierwszy wkład w rozwój dzieciątka i wszystkich do tego zachęcam! (nie mówię tu o mamach, które muszą leżeć dla dobra dziecka, oczywiście) Nie wiesz, jak to zrobić? Zapisz się do Szkoły Rodzenia (o jej zaletach pisałam tutaj), albo ćwicz sama w domu. Obecnie jest tyle pozycji z ćwiczeniami dla mam w ciąży, że naprawdę jest z czego wybierać :) Jak możesz stymulować rozwój dzidziusia, które już się urodziło? Informacje znajdziesz poniżej.

Dlaczego ruch jest taki ważny? Bo jego brak może mieć katastroficzne konsekwencje. Najbardziej oczywista to naturalnie wady postawy, płaskostopie, bóle. Ale krzywy kręgosłup z kolei przyczynia się do nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych, a to przyczynia się do powstawania chorób. Kiedy nie ma ruchu w życiu dziecka, staje się ono kaleką, często doprowadza to do otyłości, kalectwa. Dzieci te szybko się męczą fizycznie, ale też ich umysł nie wykorzystuje wszystkich możliwości i często są zmęczone umysłowo. Takie dzieci w przyszłości są odrzucane przez inne, bardziej zdolne ruchowo dzieci.


JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ FIZYCZNY DZIECKA OD CHWILI NARODZIN


Kiedy trzymasz na dłoniach noworodka, pewnie masz wrażenie, że to zbyt kruche stworzenie, by wykonywać z nim jakiekolwiek ćwiczenia. A jednak :) Stymulować rozwój fizyczny możesz obracając maluszka z jednego boku na drugi, co stymuluje zmysł równowagi i uwrażliwia mięśnie. Możesz także obracać jego ciałkiem na boki podczas przewijania. Na kilka chwil możesz także położyć noworodka na brzuszek, ale koniecznie miej go cały czas na oku. Ćwiczenie rowerka to świetna zabawa dla Ciebie i dla malucha. Nie zapominajcie o niej :) Możecie też nosić maluszka kołysząc je, co również wpływa na zmysł równowagi, a przez to na koordynację ruchową.

W 3 miesiącu życia dzidziuś, leżąc na brzuszku, będzie zapewne odbijał się od Twojej dłoni próbując pełzać, gdy oprzesz je na jego stopach. My uwielbiamy jedną świetną wyliczankę, która wpływa na wiele elementów rozwoju Oskara. Przede wszystkim - rozwija ruchowo, ale także, jako wyliczanka, rozwija słownictwo malucha i jest świetną zabawą.


KOŁA AUTOBUSU KRĘCĄ SIĘ WKOŁO I WKOŁO
DOOKOŁA I DOOKOŁA.. 
[ w tym czasie robimy rowerek nóżkami]

LUDZIE W AUTOBUSIE SIADAJĄ I WSTAJĄ
SIADAJĄ I WSTAJĄ
[łapiemy Oskara za dłonie i kiedy wypowiadamy "siadają", Oskar siada, a kiedy mówimy "wstają", podciągamy Oskara do stania -> pamiętaj, że na samodzielne stanie w wieku 6,5 miesiąca jest jeszcze za wcześnie, maluszek musi być mocno podtrzymywany; i tak dwa razy]

WYCIERACZKI CHODZĄ W LEWO I W PRAWO
W LEWO I W PRAWO 
[Oskar leży, a my obracamy go raz na lewy bok, raz na prawy bok podczas wypowiadanych konkretnych słów]

A KLAKSON TRĄBI - PI-PIP, PI-PIP
[dotykamy palcem noska Oskara]


Oskuś uwielbia wręcz tą zabawę i bawimy się w nią kilka razy dziennie, a powiem Wam nawet, że jest to świetny uspokajacz, gdy Oskar zaczyna marudzić albo nawet płakać :) Spróbujcie pobawić się w tą zabawę z Waszymi maluszkami, połączycie w ten sposób zabawę z rozwojem i jestem przekonana, że, zwłaszcza te mniejsze dzieci, będą nią zachwycone.Na koniec chciałabym przypomnieć Wam słowa guru medycyny, Arystotelesa: 
" Zdrowie cielesne jest rezultatem poświęcenia się gimnastyce, człowiek zapada na zdrowiu, gdy zaniedbuje ćwiczenia"
Któż tego nie wie? :) Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ruch powinien być traktowany na równi z prawidłowym żywieniem, a nawet od długiego już czasu w piramidzie żywienia ruch znajduje się na najniższym poziomie, co oznacza, że jego powinno się zażywać najwięcej.

Pozwólmy zatem naszym dzieciom poszaleć. Nie uspokajajmy ich, nie ograniczajmy ich otoczenia do maty edukacyjnej, czy kocyka, albo łóżka. Niech raczkują, niech biegają. Niech poznają świat. Najlepiej boso, o czym pisałam w poprzednim tygodniu Projektu Oczekiwanie. :) Organizujmy dzieciom czas wolny aktywnie. Chodźmy do aquaparku lub zapiszmy je na basen (o zaletach pływania pisałam tutaj)


A poniżej możecie pooglądać kilka wybryków fizycznych naszego synka :)


10 komentarzy:

 1. Ja się nie mogę napatrzeć na Oskusia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) My też :D Stąd tyle fotek.. Bo każda chwila nadaje się do uwiecznienia.. Już nawet nie wiem, ile tysięcy ich jest.. ;)

   Usuń
 2. Oskarek to jak mała rybka w wodzie - mega zadowolony :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, w wodzie zawsze czuł się fantastycznie ;) Nieważne, czy wanna, czy basen :) Ważne, że woda :)

   Usuń
 3. Chwilę to zajęło, ale udało mi się nadrobić :) Bardzo fajnie piszesz!!! Zapraszam do siebie :)

  http://stormofhormones.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiktoria, czasem zaglądam do Ciebie :) Mam nadzieję, że, jako przyszłej mamie, przyda Ci się to, co piszę. ;) Zapraszam częściej! :):)

   Usuń
 4. Wysportowany chłopak będzie:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;) Wzrost, waga i obwód klatki piersiowej powyżej normy :D więc kto wie ;)

   Usuń
 5. Fajny wierszyk z pokazywaniem, muszę się nauczyć na pamięć i wprowadzić u nas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprowadź, wprowadź i daj znać, jak się Filipkowi podoba :)

   Usuń

To nie jest zwykły pamiętnik. To jest poradnik inspirowany własnym życiem, własnymi emocjami, przygodami, problemami.. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które od dawna chodziły Ci po głowie..

..cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią..
..Twój komentarz wiele dla mnie znaczy - pamiętaj, że zawsze odpowiadam, bo jest to wyraz mojego szacunku dla Twojego czasu..